Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka paljon koiran pitäminen maksaa?

Vierailija
21.03.2016 |

Paljonko koiran ruoka, eläinlääkärikulut ja kaikki muu mitä koira tarvitsee maksaa alkuhankintojen jälkeen? Tuleeko koiran elättämisestä kallis lasku /kk?

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No tämähän riippuu tosi monesta asiasta. Koiria on parikiloisesta satakiloisiin ja ruokien hinnat vaihtelevat laidasta laitaan. Jos koira on terve noin ei kuluja ole kuin ruoka kuukausittain. Rokotukset kolmen vuoden välein n. 50 euroa. Mutta jos se sairastuu, niin kattoa ei ole.

Vierailija
2/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on kaksi pientä terrieriä, terveitä. Ruokaan menee ehkä 50 eur/kk, eläinlääkäriin tosiaan toistaiseksi vaan nuo rokotuskulut kun ovat ihan terveitä. Sitten välillä jotain tarvikehankintoja muutamalla kympillä: uusi peti, leluja, puruluita, turvavyöt autoon, kaulapannat, talutushihnat, ruokakupit. Enemmän menee omiin koiranulkoilutusvaatteisiin :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koirassa maksaa yleisesti ruoka, varusteet (hihnat, kakkapussit ym.), vapaaehtoiset vakuutukset, lääkkeet ja rokotteet... Näissä saattaa päästä halvalla tai kalliilla.

Valitettavasti jos koiran vastuulleen ottaa niin tulee varautua myös kaikkeen yllättävään. Koira saattaa sairastua ja eläinlääkärilaskut heittelevät satasista tuhansiin. Koira saattaa myös aiheuttaa tuhoa toisille tai toisten omaisuudelle (juosta auton alle, purra toista ym.), josta siitäkin saattaa tulla lasku perään.

Kannattaa tarkkaan miettiä paljonko rahaa on valmis investoimaan koiraansa. Ja tottakai kuinka paljon aikaa ja energiaa. En halua kuullostaa nipottavalta, mutta monille nämä asiat tulevat valitettavasti yllätyksenä. :)

Vierailija
4/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on keskikokoinen (n.10kg) 3v koira, perusrokotisten vuoksi on ollut kerran alle vuoden iässä yksi kalliimpi (350€) eläinlääkärikeikka. Koiravakuutus on, omavastuuta muutaman kymppi, joten sen piikkiin meni tuo käynti. Vakuutus on kallis, reilu 240€/v.

Ruokaan menee muutama kymppi kuussa, 12kg ruokasäkki (tarjouksesta 50-60€) kestää monta kuukautta, satunnaisesti lihaa yms.

Trimmattava rotu, jos itse trimmasin, alkuhankintojen jälkeen ei kuluja, mutta Koska olen laiska, käytän ammattilaisella joka veloittaa 70€/2-3kk välein.

Eli ei kallista koiran antamaan iloon nähden :)

Vierailija
5/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koiran kanssa pitää aina olla rahaa. Itse olen aina suositellut että koiralle pidettäisiin 1000e säästö"tili" varmuuden vuoksi. Tuolla saa sitten jo ison operaation tai pari kalliimpaa yksittäistä lääkärikäyntiä maksettua.

Maksut vaihtelee niin paljon rodusta riippuen, jos voit kertoa mistä rodusta nyt puhutaan niin voisimme antaa edes suuntaa-antavia arvioita?

Vierailija
6/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli 11 vuoden ajan sekarotuinen noutaja, n30kg. Ruokaan meni ehkäpä noin 10-20€ kuussa, samalla kun itselle keitettiin perunaa tai pastaa siitä otettiin koiralle sivuun ja siihen vähän koiranliha ruokaa sekaan. Agilityssä kävin parin vuoden ajan johonka meni koko ajalta noin parisataa.

Eläinlääkäriin ei onneksi mennyt rahaa muutakuin rokotukset (oliko parin kolmen vuoden välein 60e) ja loppuajalta meni lopetukseen ja tuhkaukseen n350e. Suht edullista oli kun ei paljoa elämänsä aikana sairastellut

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä n.30 kiloinen paimenkoira. Ruokaan n. 90 €/kk. Raakaruokinta maksaa ja koiramme on nirso joka nostaa hieman hintaa kun kokeillaan kaikkea, mutta tässä asiassa ei pihistellä.

Muuten terve koira, muutana haaveri ja oksettaminen tullut eläinlääkäri käynteihin + rokotukset.

En suosittele hankkimaan koiraa jos täytyy miettiä rahakuluja ja se bufferirahasto pitää olla.

Oon just näin nipo tän asian kanssa.

Vierailija
8/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä meni viime vuonna koiran eläinlääkärikuluihin n. 2000 e, vakuutukseen n.500 e, ja ruokaan noin 500 e (erikoisruokavalio sairauden takia). Koira on vähän yli 10 kg, joten ei syö kovin suurta määrää, mutta erikoisruoka on kallista. Eläinlääkärikuluihin kuului katkenneiden hampaiden poistoleikkaus, ja lisäksi toisen sairauden akuutti- ja kontrollikäyntejä ultra- ja laboratoriotutkimuksineen.

Muuhun meni aika vähän rahaa, kakkapusseihin ehkä max. vitonen kuussa, pari lelua taisin ostaa, yhteensä alle 10. Mihinkään nameihin tai herkkupaloihin ei meillä mene rahaa tuon erikoisruokavalion takia (koira ei saa/voi syödä mitään muuta).

Eli ihan koirasta riippuu. Isot koirat syövät paljon ja yleensä niiden ell-kulut ovat suuremmat (etenkin jos tarvitaan anestesiaa, lääkkeetkin yleensä painon mukaan eli painavammalle koiralle enemmän lääkkeitä). Mutta voi myös käydä hyvä tuuri, että koira on terve, eikä tarvitse muuta kuin rokotukset & terveystarkastuksen muutaman vuoden välein.

Kannattaa kuitenkin varautua aina pahimpaan. Jos koiraa joudutaan leikkaamaan (muu kuin kastrointi/sterilointi) tai kuvaamaan esimerkiksi magneettikuvauksella, ovat lääkärikulut helposti satasia tai tuhansia. Suosittelen eläinlääkärikuluvakuutuksen ottamista, erityisesti jos ottaa jonkun pitkälle jalostetun rodun. Se maksaa (meillä noin 500 e/vuosi) mutta se myös korvaa suuren osan ell-kuluista (meillä n. 75 %). Ja silloin ei tule isomman lääkärireissun kanssa tilannetta, jossa täytyy valita koiran lopetus vain siksi, ettei ole varaa hoitaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä toinen koira on maksanut esim viime vuonna likimain 15 000 euroa, toisen kanssa taas ollaan päästy varmasti alle tonnilla ruokineen ja muine menoineen. Eli hirveän vaikeaa on kyllä arvioida. Mutta koiraa en ottaisi, mikäli ns. löysää rahaa ei olisi paria tonnia käytettävissä yllättäviin menoihin ympäri vuoden oletettavasti koiran koko eliniän ajan. 

Vierailija
10/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 30 kg sekarotuinen. Maksaa n 60 euroa/kk eli ruoka ja puruluut. Terve on onneksi ollut.  Eläinlääkärikuluvakuutusta pidettiin pari vuotta, mutta jätettiin sitten pois, kun varaa on nykyisin hoidattaa ilman vakuutustakin. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 5v koira ja maksuja tähän mennessä arvioisin:

Eläinlääkäri   1500e yht. 

Vakuutus       1200e yht

Trimmaus       600e yht.

Ruoka               20e/kk, 1200e yht.

Koiran ostohinta 1400e

Tähän sitten vielä välineet, tarvikkeet, pedit, hihnat, pannat, harrastusmaksut.

Ei ihan halpaa lystiä kun oikein alkaa laskea...

Vierailija
12/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kaksi keskikokoista koiraa (1,5v ja 4v)

Ruokiin menee 60e/kk, kun syövät raakaruokaa. Nappula saattaisi tulla halvemmaksi. Rokotusten ja terveystutkimusten (300e/koira) lisäksi eläinlääkärillä on ravattu aika tiuhaan. Toinen on allerginen ja tähän on mennyt rahaa varmaan 500e ja toiselta joudutaan ehkä leikkaamaan kyynärpää, joka maksaa noin 1500e. 

Lisäksi harrastuskulut noin 100e/kk. Niin ja toisella on vakuutus 200e/vuosi. Ei nämä siis halvaksi tule.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En oikeastaan ole ikinä laskenut, sen jälkeen kun rotukoirani kuoli (kallista oli, kun sairastikin paljon) ja vaihdoin sekarotuiseen (karjalankarhukoiran ja lapinkoiran risteytys). On nyt 3-vuotias. Ruoka, puruluut, rokotukset. Kerran on käyty lääkärissä, kun käveli lasinsiruun ja tassu halki. Vakuutus on, se on n. 260 vuodessa.  Menisikö 50 euroa kuussa?

Vierailija
14/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hankin koiran viime toukokuussa, ostohinta 550 euroa.

7 kuukauden aikana (= toukokuu- joulukuu) koiran kuluihin meni 1000 euroa.

Perusrokotukset, pentukoulu, ruokaa, hihnoja, luita, herkkupaloja koulutukseen jne.

Tälle vuodelle olen budjetoinut koiran kuluiksi 1800 euroa = 150 euroa kuukaudessa.

Koiran paino noin 30 kg.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
21.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

35,50 e.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi seitsemän