Pistävä lonkkakipu
Olen 4-kymppinen normaalipainoinen nainen, mutta viimeisen parin vuoden aikana vasen lonkka on alkanut temppuilemaan. Välillä on kävellessä pistävää kipua lonkassa, muuten ei jomota. Menee yleensä itsestään ohi, mutta nyt on kestänyt jo useampia päiviä. Myös nousut sattuu. Olisiko jokin tulehdus vai normaalia kulumaa? En turhaan viitsisi lääkäriä vaivata, jos ihan iän tuomaa vaivaa on.
Kommentit (7)
En osaa sanoa, mistä johtuu, itsellä sama vaiva myöskin vasemmassa lonkassa. Ehkäpä iän tuomaa kulumaa.
Osteopaatti voisi auttaa. Minun viheliäiset lonkkakivut jäi osteopaatin hoitopöydälle. Riippuu tietysti mikä vaivaa. Minulla oli paha skolioosi.
Toivottavasti saat apua vaivaasi ;)
Vierailija kirjoitti:
Osteopaatti voisi auttaa. Minun viheliäiset lonkkakivut jäi osteopaatin hoitopöydälle. Riippuu tietysti mikä vaivaa. Minulla oli paha skolioosi.
Toivottavasti saat apua vaivaasi ;)
Jossain vaiheessa epäilivät selkärankareumaa. Minulla on jo nivelpsoriasis. Reumalääkäri sanoi ristinivelten magneettikuvauksen jälkeen, ettei vielä ole, mutta voi tulla srr. Elämäntavat korostuu. Ravinnolla hoidan psorin 😉 kamalien reumalääkkeiden sijaan ja onnistuu ;)
Mulla on lankkuselkä, olen tosi jäykkä, en tiedä vaikuttaako se asiaan mitenkään. Salilla kyllä käyn, mutta nyt tämä kipu alkaa rajoittaa tiettyjä liikkeitä sielläkin. Siksi kyselenkin, kannattaako mennä lääkärille vai odotella josko itsestään menisi ohi. Ap.
Bursiitti, eli lonkan limapussin tulehdus.Suosittelen lääkärikäyntiä.
.