Mitä mieltä nimestä Eira?
Tytölle siis pitäisi keksiä nimi. Nimen pitäisi olla lyhyt ja sopia sekä suomen- että ruotsinkielisten suuhun. Plussaa olisi myös jos nimi olisi vanha, mutta ei kuitenkaan kuullostaisi hirveän vanhalta/mummomaiselta.
Olen aina pitänyt Eiraa hyvin suomenkielisenä nimenä, mutta nyt huomasin että nimi löytyy myös suomenruotsalaisesta kalenterista, eli taitaa sopia oikein hyvin kaksikieliselle lapselle :). Mummini nimi oli Eira, joten myös siksi tuo nimi on nyt harkinnassa. Ongelmana on vain, että en osaa sanoa sopiiko nimi pienelle lapselle? Yleensähän nuo vanhat nimet tulee jossain vaiheessa uudestaan muotiin, mutta onko Eira vielä tällä hetkellä kuitenkin liian mummomainen?
Kertokaas nyt rehellinen mielipiteenne :)
Kommentit (17)
Hienosteleva vanhan eiralaismummon nimi. Ei jatkoon!
Vierailija kirjoitti:
Meillä tytöt on Eira ja Auda. Eli ihana nimi minusta!
No kas kun ei Audi.
Olen aina tykännyt tuosta nimestä :)
Olen aina tykännyt. Entinen ystäväni oli nimeltään Eira Kaisu Maria, ja ulkonäöltään erittäin kaunis. Eira on siis jäänyt mieleeni näin. Sopii vain harvoille.
Sopii, jos sukunimi on Töölö.
Eikun oikeesti ihan kiva nimi. Elämäni aikana olen tuntenut yhden Eiran, ihana ihminen. Hävisi jonnekin vain elämästäni jossain vaiheessa.
Miltä kuulostaisi Ebba? Olen alkanut pitämään siitä nimestä, kivan kuuloinen suomalaisenkin sukunimen kanssa.
Eira on pohjoismaisessa mytologiassa lääkinnän jumalatar, joten se ei tosiaan ole yksinomaan suomalainen nimi :) Mutta hieno se on, eikä yhtään mummomainen! Anna ihmeessä nimeksi tytölle.
Eira on myös walesiläinen nimi ja tarkoittaa lunta, joten oikein kansainvälinen nimi;)
Kiva on, mutta ärrävikaiselle ei sovi.
Elsa
Eira
Aira
Irja
Irma
Else
Kaunis! Sekä moderni että perinteinen. Ei tusinanimi.
Vierailija kirjoitti:
Eira on pohjoismaisessa mytologiassa lääkinnän jumalatar, joten se ei tosiaan ole yksinomaan suomalainen nimi :) Mutta hieno se on, eikä yhtään mummomainen! Anna ihmeessä nimeksi tytölle.
Eiran sairaala oli tosiaan ensin ja siitä koko eiran alue sai sitten nimensä. Siis meinaan, että se sairaala sai nimensä pohjoismaisesta mytologiasta ja sitten eiran alue sai nimensä siltä sairaalalta.
Kaikki mun tuntemat eira nimiset naiset on tosi rikkaita, siis miljoonaluokan rikkaita, jos haluaa uskoa siihen nimi on enne niin eira olisi sen mukaan oikein hyvä nimi.
Meillä tytöt on Eira ja Auda. Eli ihana nimi minusta!