Roadtrip Amerikassa (koira mukana?)
Saimme hullun idean poikaystäväni ja muutaman kaverini kanssa lähteä tänä kesänä roadtripille Pohjois-Amerikkaan. Ajaisimme siis jollain autolla USAn itäpäädystä länsipäätyyn. Ainoa "este" on meidän koira. Meillä on bichon frise enkä todellakaan haluaisi jättää häntä muutamaksi kuukaudeksi kotiin ilman minua (jos on pakko niin tämä tehdään). Olisiko mahdollista ottaa koira mukaan roadtripille? Kärsisikö se siitä vai pitäisikö ihan hauskana? Tykkää muuten istua autossa :)
Kommentit (13)
Jos saa tarpeeksi usein pissataukoja, leikitystä, ruokaa ja muut perusstarpeet täytettyä niin miksei pärjäisi.
En tiedä paljonko Bischonit painaa, mutta raja taitaa olla kuljetuslaukun kanssa 8kg että saa ottaa matkustamoon mukaan. Muuten joutuu matkustamaan ruumassa. Joillain lentoyhtiöillä (mm. American airlines) on kesäisin lämpötilarajat milloin koira ei saa matkustaa, koska tulee odottelua kuumassa liikaa. Eli ne kannattaa selvittää.
Mulla on muutaman kerran ollut koira n. 25kg mukana jenkeissä ja hyvin on 2-3vko reissut mennyt. :)
Katso nyt ekaksi, saako sinne viedä eläimiä ja millä ehdoilla.
Koiralle on varmasti parempi olla hoidossa kuin lentää maapallon toiselle puolelle ja istua päivät pitkät autossa. Lisäksi tosi monet motellit/hotellit ei majoita koiraa eli rajoittaa aika paljon yöpymisiännekin. Mahataako kaikki autovuokraamotkaan haluta koiraa autoon.
Onko koiralle kamalaa olla sen muutaman kuukauden hoidossa (tosin tutuilla ihmisillä)?
Ap
Eri osavaltioissa on eri käytännöt tuontikoirien suhteen, joten kannattaa ensin tehdä se matkareittiluonnos ja sitten tutustua kunkin osavaltion säädöksiin huolella :)
Vierailija kirjoitti:
Onko koiralle kamalaa olla sen muutaman kuukauden hoidossa (tosin tutuilla ihmisillä)?
Ap
Ei. Meillä on kaksi koiraa, joita siskoni hoitaa kun matkustelemme. Ekana iltana ovat vähän hermostuneita ja kyttäilevät ovelle ja sitten asettuvat taloksi. Ruoka on maistunut ja ovat olleet reippaita ja ilosia.
Koira hoitoon!!! Meillä on ollut koirat jenkeissä, koska muutimme sinne. Lomalle ollaan otettu mukaan Saksaan, kahden tunnin lento matkustamossa. Perillä oma asunto ja muutenkin Saksa erittäin koiraystävällinen maa. Ei koiraa jenkkeihin lomamatkalle! Mihin meinaat jättää koiran? Autoon et voi jättää kesällä, joten rajoittaisi kyllä aivan turhaan koko matkaa! Koiralla ei ole mitään hätää hoidossa!
Vierailija kirjoitti:
Onko koiralle kamalaa olla sen muutaman kuukauden hoidossa (tosin tutuilla ihmisillä)?
Ap
Ei, ennemminkin koiralla on kamalaa istuessaan autossa teidän kanssa sen pari kuukautta ja vaihtaessaan majapaikkaa about joka yö. Lisäksi koiralle saattaa yksinolo olla hankalaa jatkuvan stressin vuoksi. Meinaan vaan, että kun ensin lennätte Usaan lähemmäs 10 h (koira kököttää pienessä kassissa/kopissa jaloissa mikäli koira + kassi/koppi painaa yht. max 7-8 kg, muuten koira matkustaa ruumassa) ja sitten olettekin jatkuvasti liikkeessä. Majapaikka vaihtuu jne niin stressihän koiralle puskee ja se taas esim. voi hankaloittaa yksinoloa/estää sen (koira ei kestä olla yksin, haukkuu, vinkuu, läähättää, ravaa ympyrää, tuhoaa paikkoja, maha menee sekaisin jne). Varmasti käytte syömässä ravintoloissa ja katselemassa nähtävyyksiä joihin koiraa ei voi ottaa, minne lykkäätte sen stressaantuneen (parhaassa tapauksessa ripuloivan) koiran keskenään? Kuten joku jo aiemmin totesi, kaikkiin majapaikkoihin ei edes saa viedä koiria ja kaikissa majapaikoisas koiria ei saa jättää yksin huoneeseen.
Lisäksi yksi huomionarvoinen seikka on ell-kulut. Jos koiralle tapahtuu joku onnettomuus tai se sairastuu, ell-kulut on voi olla todella tähtitieteelliset. Vaikka teillä olisi ell-kuluvakuutus Suomesta, se ei korvaa ell-kuluja Usassa vaan kaikki jää teidän maksettavaksenne. Lisäksi jos koiranne aiheuttaa mitään tuhoa/tuhoutunutta omaisuutta kellekään, kaikki jää teidän kontollenne. Usassa kun ollaan, kaikenlaisia kärsimyskorvauksia voi myös joutua maksamaan.
Minä en ikinä, kuuna kullan valkeana, edes harkitsisi mitään noin älytöntä koiriemme (tai kissani) kanssa. Pidemmillä lomilla eläimet on kaikessa rauhassa kotona jossa niiden omat rutiinit säilyy ja jossa tuttu hoitaja niitä hoitaa. Loma on lomaa myös minulle kun tiedän, että eläimet saa olla kotosalla ja ovat hyvissä käsissä.
Kannattaa ottaa sekin huomioon, että koiran tuonti takaisinpäin ei ole ihan helppoa vaikka suomalainen koira onkin kyseessä. Mm. ekinokokkoosikäsittely pitää hoitaa siellä Usan päässä, passit, rokotukset sun muut hoitaa jo Suomessa.
Jätätte kotiin ehdottomasti, jos koiran hyvinvointi kiinnostaa yhtään!
Älä ota koiraa mukaan, niin se pari kuukautta on nautinnollisempi niin sinulle kuin koirallesikin. Tuommoinen matka helposti stressaa koiraa, paljon enemmän kuin Suomessa tutun hoitajan kanssa majailu, olettaen tietenkin että sillä ei ole maailman pahinta eroahdistusta. Koirasta tulee myös extrakuluja.
No tuskn viikkotolkulla...jätä hoitoon