Poikien pitäisi ottaa mallia miehistä eikä äidistä
Neuvon poikia, että ottavat mallia miehistä (esim. isästä jos hän on mies isolla M:llä). Terveeksi mieheksi kasvamiseen kuuluu miehisyyden ja maskuliinisten tapojen oppiminen. Ei ole hyvä asia että poika ottaa neuvot ja vinkit vain äidiltä ja naisilta. "Ole kiltti ja kunnollinen" jne ei toimi vaan "Ole maskuliininen kunnon mies joka tekee mitä haluaa" toimii paljon paremmin.
Kommentit (4)
Määrittele "maskuliininen" ja "maskuliiniset tavat"?
Jos isä on aito ihminen isolla i:llä, niin ei luulisi ristiriitaa syntyvän. Iskähän on päässyt naimisiinkin. Nämä miehet muka-isolla m:llä pärjäävät paljon huonommin, ja miksiköhän?
Aha. Pojan isä on naisille lepertelemällä päässyt lompakkoloisimaan. Olishan se helppo elämä se, mutta vähän enemmän toivoisin itse. Äitinä olen antanut sellaisia neuvoja että älä ikinä ota naista, äläkä missään nimessä tee lapsia. Älä ota velkaa, äläkä ikinä luota kehenkään. Ja:"Ole maskuliininen kunnon mies joka tekee mitä haluaa". Paitsi tietenkin kun äitinä annan näitä neuvoja, olen vähintäänkin katkera akka..
Heh, meillä mies neuvoisi tasan samalla tavalla kuin minäkin. Kiltti, kunnollinen ja rehti.