Seksi tänä päivänä yliarvostettu ja antaa väärän kuvan monille nuorille
Välillä tuntuu että seksi on A ja O yhteiskunnassa. Paniskellaan ja suhteiden arvo on siinä että kuinka usein on seksiä ja minkälaisia temppuja siinä teet, ääntelyä pitää olla ja mielellään myös kolmas osapuoli mukana niin on todella "kokenut". Unohdetaan arvoja kuten hellyys, luotettavuus, kumppanuus, yhdessä kasvaminen, jne... Monille nuorille tulee aivan väärä kuva seksistä - ensinnäkin median kautta mutta myös omista vanhemmista valitettavasti. Kaverini on lähinnä riippuvainen seksistä (tietää sen itsekin) ja täytyy olla päivittäin sekä naisten että miesten kanssa. Surullista on että hän on antanut kuva nuorelle tytölle (20v) että tämä on normaalia ja hänellä on nyt erittäin vaikeata löytää tasapainoisuutta suhteessaan koska kokee että poikakaveri ei halua tarpeeksi...mikä on normaalia sitten...?
Kommentit (5)
En mä yh:na ainakaan tuo himaan koko ajan uusia poikaystäviä. Seksielämää on, silloin kun lapsi (alakouluikäinen) pois kotoa. Eipä leimata yksinhuoltajia.
Miksi sitä seksiä pitää mystifioida? Mikä siinä nyt sitten on niin kamalaa? Jos kaksi täysi-ikäistä ihmistä haluaa vapaaehtoisesti tuottaa toisilleen nautintoa ja hyvän olon, niin miksi ei?
Ei ne paikat käytöstä kulu, eivätkä rikki mene, jos kumppaneita on useita.
En minäkään omaa seksielämääni oman lapseni nähden harrasta, mutta en aio kasvatuksessa asiasta tarpeettomasti pelotella tai moralisoida. Tehköön, mikä hänestä hyvältä tuntuu, kunhan muistaa kantaa vastuunsa ehkäisystä.
Minustakin tuossa leimataan yksinhuoltajia. Voihan avioliitossa olevien ydinperheen vanhempienkin seksi olla kovaäänistä ja asuntojen ahtaudesta johtuen saattavat lapset kuulla ja vahingossa ehkä nähdäkin sellaista mitä ei pitäisi.
Pornon ym saatavuus on toki helpottunut nykyään "kiitos" internetin, mutta seksiä on harrastettu aina :) Ja yleensä nuoret on siitä innostuneempia/kiinnostuneempia, ja sitten vanhempana on muutakin ajateltavaa. Niin meidän ihmislaji on varmaan "ohjelmoitu".
Ymmärrän mitä tarkoitat.
Itse olen alle 30v neljän lapsen äiti. Esikoinen alkaa lähestyä murkkuikää ja olen onnellinen siitä asiasta, että mieheni kanssa annamme lapsillemme toivottavasti vähän terveemmän parisuhteen mallin.
Tosin en tiedä tuosta seksistä sen enempää mallin antamista kuin se, että kai se lapsiinkin vaikuttaa jotenkin, ettemme kulje esim baareissa kuin pari-kolme kertaa vuodessa ja silloinkin yhdessä.
Esikoisen kanssa on keskusteltu seksistä ja pornosta, kiitos internetin...
Säälittää nykyajan yksinhuoltajien lapset, kun äideillä/iseillä on koko ajan joku uus kierrossa, jota esitellään lapsille äitipuolina/isäpuolina ja harrastetaan villiä kuuluvaa seksiä lasten ollessa paikalla, tarkoitan tällä siis lasten "nukkumassa" ollessa. Tai kuitenkin kuuloetäisyydellä.
Ei kukaan normaali ja järkevä vanhempi halua lastensa kuulevan saati tietävän vanhempiensa seksielämästä. Ei siitä halua lapsetkaan tietää, kuin ehkä vasta aikuisuuden kynnyksellä ja terveellä tavalla siitä keskustelemalla ja lapsen itsensä kysyessä asiasta.
Inhottavia tilanteita sellaisetkin, että lapsi istuu aamulla vaivaantuneena ja äiti/idä alkaa rahvaanomaisesti pyydellä anteeksi kovaäänisyyttään yöllä yms.
Näistäkin olen kuullut.
Miksei mitään pidetä enään intiiminä ja herkkänä, parisuhteessa tapahtuvana juttuna?
Tulipas vuodatus ja ehkä vähän ohi aiheen, mutta menkööt.