Onko biologinen kello vain myytti?
Olen 24-vuotias ja itselläni ei ainakaan toistaiseksi ole ollut mitään haluja hankkia lapsia ja perustaa perhettä. Se tuntuu oikealta ja järkevimmältä ratkaisulta - sellaiselta, jonka kanssa olen valmis elämään. Mutta pitäisikö minun vielä huolestua siitä, että ehkä satunkin löytämään sen täydellisen puolison, ja vuosien myötä "biologinen kello alkaa tikittää" saaden minussa aikaan hillittömän tarpeen hankkia jälkikasvua? Onko edes tätä kuuluisaa "biologista kelloa" olemassa?
Haluaisin kuulla kokemuksia ihmisiltä, jotka olivat ennen vakaasti lapsettomuuden kannalla, mutta jotka myöhemmin päättivätkin hankkia lapsia. Oliko se oma päätös vai puolison painostuksesta johtuvaa? Johtiko mielipiteen muutokseen jotkin elämäntapahtumiin liittyvät muutokset, tai vaikka arvojen prioriteettien vaihtuminen?
Kommentit (4)
No kyllä se nyt vaan on olemassa, mutta kaikilla se ei ala ns. tikittää. Monet vannoutuneet velat, jotka tunnen, ovat myöhemmin halunneetkin lapsia. Toisaalta on niitä oikeasti lapsettomiksi jääneitäkin.
On myytti. Mitään tikitystä en ole vielä kuullut, ikää 35. Tunnen useitakin lapsettomia yli 3-kymppisiä, niin miehiä kuin naisiakin. Esim. paras ystäväni on 36v, saman miehen kanssa yhdeksättä vuotta, eivät kumpikaan edelleenkään halua lapsia. Itse ehkä joskus, parin-kolmen vuoden päästä. Jos ei silloin onnistu, ei haittaa.
No minä olen jo nelikymppinen, eikä biologinen kello ole ikinä tikittänyt. Seurustelin parin miehen kanssa, jotka ehdottomasti halusi jälkikasvua, ja kerroin rehellisesti, että minua ei kiinnosta. Suhteet päättyi siihen. Nyksän kanssa ollaan onnellisia, koska kumpikaan meistä ei ole ikinä halunnut lapsia eikä varsinkaan sitä lapsiperheen arkea. Mutta jos nyt ihme tapahtuisi ja tulisin raskaaksi, en abortoisi. Olisin varmaan ihan hyvä äiti, vaikka kaipuuta omaan lapseen ei ole ikinä ollut.
Luulen, että se "biologinen kello" on enemmän ryhmäpainetta, vanhempien tai puolison painostusta, tai sitä, että lapsia vaan kuuluu tehdä. Minusta ihan liian monesta, josta ei vanhemmaksi ole, tulee niitä kuitenkin.
Biologista kelloa ei ole olemassa siinä mielessä, että kolmenkympin jälkeen jokin biologinen muutos saisi naisen haluamaan lapsia. Sellaista muutosta ei ole. Kyse on korkeintaan siitä, että nainen tajuaa hedelmällisen aikanasa lähenevän loppuaan, mikä pakottaa tekemään päätöksen suuntaan tai toiseen. Ja koska ihmistä ohjaa paitsi jäämisen pelko, aika moni päätyy sitten hankkimaan lapsen.
Kuitenkin jos et halua lapsia, sinulle täydellinen puoliso on sellainen, joka ei myöskään halua lapsia, eikö totta? Jos puoliso haluaa elämältä eri asioita kuin sinä, hän ei ole täydellinen, ei edes sopiva.