Raaskinko viedä taaperon kuumeessa hoitoon?
Tämä on just minun tuuria.. Suunniteltu oli, että tyttö menee mummolaan viikonlopuksi. No tänään hänelle nousi kuume, jota oli illalla 38,5 :( Suunnitelmia ollaan miehen kanssa tehty huomiselle illalla, mutta ei kai tuota lapsosta raaski viedä kipeänä hoitoon? Hän kun on vielä niin pienkin, 1v5kk.
Kommentit (16)
Kipeän lapsen ainoa oikea paikka on oman äidin sylissä.
oli pienenä, että vanhemmat olivat lähellä kun oli kipeänä. Eli en raaskisi kuskata toista turhaan kipeänä ympäriinsä. Oma koti, omat vanhemmat.
no et tietenkaan vie! ajattele muita lapsia ja omaasi! yrita saada joku teille lapsenlikaksi, jos ette voi/halua muuttaa omaa menoanne.
pikaista parantumista!
En usko että kukaan hoitaa sairasta lasta niin hellyydellä kuin oma äiti. Lähinnä sitten vielä se, että lapsi ei kipeänä kaipaa enää mitään lisästressiä hoidosta ja äidin poissaolosta.
Sana lauantai-illan suunnitelmat ei kuullosta niin tärkeältä, ettei niitä voisi siirtää parilla viikolla.
Vierailija:
no et tietenkaan vie! ajattele muita lapsia ja omaasi! yrita saada joku teille lapsenlikaksi, jos ette voi/halua muuttaa omaa menoanne.pikaista parantumista!
Ihan samasta syystä me jouduttiin miehen kanssa perumaan " oma lomamme" jokunen viikko sitte. Harmitti, mut ei kyllä mitekää ois voitu rentoutua missään jos ois lähetty.
siis että on jo hyvin toipumassa niin voit viedä pienen mummolle. Mutta jos todella sairas niin silloin älä vie.
Jos mummosi on hoivaajatyyppiä ja on lapsellesi läheinen, saattaa lapsesi saada enemmän hemmottelua mummolassa kuin kotona.
Itse tunnet mummon ja lapsen parhaiten, joten tee päätöksesi sen mukaan. Mieti myös, raatsitko itse olla lapsestasi erossa tällaisessa tilanteessa.
eli, jos on vahan kuumetta, mielestani voit vieda, jos mummo on ok asian kanssa.
jos lapsi on kovin sairas, sitten en veisi.
pikaista paranemista yha!
sairaan lapsen paikka on kotona. jos haluat itse jonnekin lähteä, niin kutsu hoitaja teille kotiin. Lapsen etu ensin. (itse en kyllä lähtisi minnekään, mutta...)
Eli miten pitkä matka olisi? Ja voisiko mummo tulla teille? Ja kuinka usein käytte ulkona? Onko vaikea järjestää yhteistä aikaa?
tilanne; kuumetta saman verran ja samanikäinen lapsi. Itse ajattelin tehdä päätöksen huomenna lapsen voinnin mukaan. Usein lapsemme on kuumeisenakin hyväntuulinen, niin myös tänään. Jos vaikuttaa iloiselta, niin aion viedä, vaikka kuumetta olisikin. Jos lapsi kuitenkin huonovointisen oloinen, niin en vie. En voisi nauttia menostani, jos tietäisin lapsellani olevan huono olo. Silloin ainoa oikea paikka on sylini, niin kuin joku totesi.
Tässä kommentoi vissiin taas joku 1950-luvulle jämähtänyt kotirouva, jonka mies ei osaa tehdä lapsen kanssa yhtään mitään (kun ei ole koskaan annettukaan).
Meillä kyllä toi oman isin syli on niin sairaana kuin terveenäkin yhtä oikea paikka kuin äidin.
Ja yli vuoden ikäistähän ei saa imettää, se on kuulema kieroutunutta ja turhaa, joten en sellaista vaihtoehtoa huomioinutkaan tässä,
terv. 18, taaperoimettäjä
meillä myös se tilanne kyllä, että miehen syli yhtä hyvä kuin omani, mutta kun hänellä on huomeniltana pakollinen meno, niin otin laskuun tavallaan vain itseni, joka voi sen menonsa peruuttaa.
17
voisiko niitä suunnitelmia muuttaa. Ei välttämättä ole hauskaa kumminkaan kun ajatukset on pienen luona.Ainakin minulla pitäs olla jotain ehdottoman pakollista että noin pienen raskisin jättää kipeänä hoitoon, vaikka tuttu ja turvallinen paikka olisikin.