Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Psyykkinen sairaus?

Huolestunut Äiti
16.02.2016 |

18-vuotiaalla pojallani tuli noin puolivuotta sitten sellainen yhtäkkinen syfämentykytys ja heikko ja huono olo, että melkein oksensi. Tykytys jatkui ja oli heikko vointisen oloinen ja meni sitten lääkäriin, jossa otettiin sydänfilmi ja verikokeita, mutta oli täysin terve.
Vähän lääkärin jälkeen(1-2pv) oireet lakkasivat, mutta alkoivat taas uudelleen samanlaisesta kohtauksesta, mutta lievemmästä. Tuolloin ne menivät itsestään ohi. Nyt yli puolivuotta jatkunut, välillä ilman oireita ja välillä vielä on vähän noita lieviä tykytyksiä, mutta todella lievinä. Pahin oire tuntuu olevan kuitenkin pelko jostain sairaudesta.

Googletteli silloin alkuunsa aina, että mitä sairautta voisi sairastaa ja se varmasti pahensi tilaa. Itse olen saanut selville, että taisi olla paniikkikohtauksia nuo kohtaukset. Voiko sairastaa jotain ahdistuneisuushäiriötä tai hypokondriaa eli luulosairautta? Kuitenkin oireet lievittynyt ajan myötä niin paljon, että tuo pelko sairaudesta taitaa olla pahin oire, vaikka sekin on helpottunut.

Tuon puolenvuoden aikana hänen niskansa kipeytyi myös, mikä taitaa olla jännitysniska johtuen noista psyykkisistä ongelmista. Lisäksi on alkanut näkemään jotain kirkkaita taustoja vasten tavallaan joitain matoja tai muuta sellaista. Näki kuvan lasiaisen samentumasta kärsivän näkökentästä ja samanlaisia menee silmissä kuulemma. Voiko tämä olla yhteydessä noihin muihin oireisiin?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
16.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

kuulostaa siltä, että poikasi kärsii paniikkihäiriöstä ja ahdistuneisuudesta. Itse en ole erikoistunut psykiatriaan, joten en osaa teille nyt suositella mitään tiettyä hoitoa tai lääkitystä. Sen sijaan suosittelen, että olette yhteydessä terveysasemaanne ja mahdollisesti siellä mielenterveystoimistoon, jotta poikasi saa apua.

Joskus mielenterveystoimistoon tarvitsee lääkärin lähetteen. Tämän voi tehdä terveysaseman lääkäri. Joissakin mielenterveystoimistoissa asiakas voi itse varata ajan. Mielenterveystoimistossa on mahdollista päästä psykologin juttusille ja tarvittaessa psykiatrin vastaanotolle, jonka kanssa voi keskustella mahdollisesti tarvittavista lääkityksistä.

Toivon, että poikasi saa nopeasti apua ja on halukas ottamaan sen vastaan. Paniikkihäiriö on mahdollista hoitaa lähes oireettomaksi lääkityksellä, joten apua kannattaa hakea.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kolme