APUA! Olenko raskaana?
Minua mietityttää että voinko tulla raskaaksi vaikka olen syönyt pillereitä..uuden vuoden aikoihin pari pilleriä jäi ottamatta ja sitä sitten pelkäsin vähän mutta kuukautiset alkoi sitten ihan normaaliin aikaan. Kuukautiset olivat kuitenkin vähän normaalista poikkeavat.. Pari päivää vuoto oli tosi ruskeaa ja ns. paksua mutta sitten yhtäkkiä aivan kirkkaanpunaista ja kivut oli kovat. Nyt kuitenkin maistuu metalli suussa, vähän huono olo melkeen koko ajan ja viimeyönä heräsin pari kertaa pissalle ja sattui..nyt olen tämän päivän aikana käynyt tosi monta kertaa pissalla..on vissiin nyt virtsatulehus? Itse en asiasta kenellekkään uskalla puhua enkä testiä kehtaisi mennä hakemaan koska olen vielä sen verran nuori.. Osaisko kukaan sanoa onko mahdollista että olen raskaana??
Kommentit (9)
Itse käytin pillereitä ja ihan säännöllisesti niitä söin, silti nyt ollaan 8 kk raskaana :D että ei ne aina toimi
Olet syönyt pillereitä, mut et sitten olekaan. Joo, voit olla raskaana, tai sit sulla voi olla vaikka klamydia. No, toinen selviää kyllä viim. 9kk päästä, jälkimmäinen voi jäädä piilemään vaikka oireet poistuisivat joten käyhän lääkärissä.
Otsikon perusteella vastaan että saatat olla.
Jos sä jätät pillereitä ottamatta niin silloin et ole "syönyt pillereitä" kuten että sinulla oli luotettava ehkäisy käytössä. Pillerit pitää ottaa täsmälleen ohjeen mukaan ei sinnepäin. Käytä kortsua silloin kun jätät pillereitä ottamatta.
Nyt hyvä ihminen lopeta tuo arvuuttelu.
Mene kauppaan tai apteekkiin ja osta se testi. Ei kaupan tai apteekin ihmisiä sinun raskaustestit kiinnosta, ellei sitten kyseessä ole jokin tuppukylä.
Tiedän että vertaistukea tässä haet, mutta omat pelkosi eivät täällä kyselemällä haihdu.
Voit olla raskaana tai olla olematta. Noilla tiedoilla ja oireilla ei voi sanoa juuta tai jaata.
Jos olet valmis harrastamaan seksiä, niin pystyt sen testinkin hakemaan. Et sinä voi mitenkään tietää muuten. Menet kauppaan ja ostat sen. Aina on mahdollisuus olla raskaana jos on yhdynnässä ollut.
Vierailija kirjoitti:
Itse en asiasta kenellekkään uskalla puhua enkä testiä kehtaisi mennä hakemaan koska olen vielä sen verran nuori..
Sä olet niin vanha kuitenkin että kehtaat seksiä harrastaa, joten hyvin kehtaat selvittää tämänkin asian! Lääkäriin vaan, niillä on vaitiolovelvollisuus.
Ainahan se mahdollista on jos olet harrastanut seksiä. Hae se testi nyt kuitenkin.