Olen rv 20 ja vatsa kamalan pieni?!
Kaikilla tuttavillani on tässä vaiheessa ollut jo näkyvillä selkeä kumpu, minulla vatsa on todella pieni. Sain ennen raskautta vaaleeta leipää syömällä isomman vatsan kuin mitä nyt on. Ultran mukaan kaikki on kuitenkin hyvin, itse olen aika huolestunut? Raskausoireitakin on kamalan vähän, lievää etomista ei muuta. Tästä pitäisi kai olla onnellinen, mutta kuitenkin. Tämä on ensimmäinen raskauteni ja olen 26v.
Kommentit (10)
Meillä alkoi näkymään vasta 22-24 jälkeen.. sitä ennen itesekin ihmeteltiin että miksei näy.. ei huolta :)
Minullakin alkoi aika myöhään näkymään. Se on hyvin yksilöllistä. Ensiraskaudessa ei monilla näy vielä rv20 paljon mitään.
Ihan normaalia kun on ensimmäinen raskaus. Rv 30 vatsa jo näkyy hyvin mitä luultavammin.
Mulla on nyt rv 27. Ei huomattavaa vatsaa, ilman vaatteita huomaa, mutta esim tuttujen kanssa saunoessa kukaan ei ihmetellyt että olenko raskaana.
Olen tyytyväinen tilanteeseen, ei myöskään koko raskauden aikana muita oireita, pl. välillä pahenevat liitoskivut. Mahtavaa, jos elefanttioloa kestäisikin vain pari viikkoa :) Muksu tosin pitää jo aikamoista meteliä mahassa, eilen illalla tunsin jo käden tai jalan joka tuntu kun olisi yrittänyt mahasta ulos :D
Niin ja olen 175 pitkä ja hoikka..
Itselläni oli kyllä jo viikolla 20 jonkinlainen kumpu, siis näkyvä, mutta ei nyt mitenkään merkittävä. Toisaalta itselläni oli samanlainen pieni kumpu jo varmaan viikolta 12 ilman että se paljoa siitä kasvoi. Itse 25v ja myös ensimmäinen raskaus, parin päivän päästä tulee 26 viikkoa täyteen. Kuitenkin minusta tuntuu että se varsinainen raskausvatsa on ihan yhtäkkiä parina viime viikkona ilmestynyt aivan yllättäen. :o Enää ei voi kyllä millään olla huomaamatta että olisin raskaana. Ehkä sinullakin pompsahtaa se maha esiin yllättäen joskus tässä parin viikon päästä.
178 cm olen pitkä jos sillä on väliä ja perus normaalikokoinen olin pitkään, kunnes nyt parina viime viikkona on tullut myös samalla hirveää turvotusta ja näytän mielestäni todella lihavalta. Itsellä tuntuu kuin olisin vanhentunut 10 vuotta ja olo alkaa nyt jo pikkuhiljaa käydä jotenki tukalaksi. Tätä pitäisi sitten jaksaa se n. 15 viikkoa vielä..
Kaikki me ollaan erilaisia, nauti siitä että olosi on hyvä. Kyllä se sinunkin kumpu sieltä vielä ilmestyy. Monestihan kuulemma esikoista odottavilla menee kauemmin siinä että vatsa näkyy. :)
Eipä sitä mainittavaa kumpua aina ilmesty. Itselläni oli niin mitätön loppuun asti että tuskin oudompi olisi edes tajunnut minun olevan raskaana. Tosin sain kyllä kuulla synnärillä lääkäreiltäkin huomautuksia vatsan pienuudesta.
Samoilla viikoilla kolmatta odotan ja vaatteet päällä ei huomaa mitään.Normaaleja vaatteitani käytän edelleen.Kaikissa raskauksissa vatsa tullut esille vasta siinä rv 24 eteenpäin.En ole mitenkään pitkäkään.Vatsan näkymiseen vaikuttaa ruumiinrakenne ja kohdun asento.
Ei minullakaan näkynyt kuin vasta viikolla 30. Pitkään vieraammat ei edes tajunneet mun olevan raskaana. Eikä ollut muita oireita kuin alkuraskaudessa iltaisin etova ja voimaton olo. 3 ekan raskauskuukauden jälkeen voin tosi hyvin aina synnytykseen asti!
Loppumetreillä neuvolasta lähettivät sairaalaan lisäultraan, kun ei vatsa heidän mielestään kasvanut tarpeeksi. Kaikki oli kuitenkin hyvin. Lapsi on siro mutta ihan normaalin kokoinen.
Huh olisit onnellinen. Pieni vatsa eikä raskausoireita? jokaisen unelma.