Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olenko raskaana?

Paniikissa
21.01.2016 |

Eli olenko olen kohta 17-vuotias tyttö joka lopetti e pillerit marraskuussa. Seksiä en ole harrastanut epillereiden aikana(enkä jälkeenkään) 1-2kk joten se ei siis ole mahdollista mutta olen paniikissa. E pillereiden käyttö loppui kun unohdin ottaa ja sitten tulivat kuukautiset mutta ei ollut uutta laattaa otettavaksi. Tähän asti ei ole kuukautisia ole tullut. Onko siis vain kyse että hormoonit sekasin ja kierto sekaisin? Apua kiitos!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
22.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

yleensä kuukautiset kyllä palaavat normaalin kierron mukaan viimeisen pilleriliuskan ja sitä seuraavan tyhjennysvuodon jälkeen. Joskus kuitenkin käy niin, että kuukautiset alkavat vasta myöhemmin ja tämä on vielä ihan normaalia pillereiden lopettamisen jälkeen.

Jos kuukautiset eivät ole palanneet 3 kk kuluessa pillereiden lopetuksesta, on syytä käydä lääkärissä omalla terveysasemalla tai omalla gynekologilla. Kuukautiset voidaan tarvittaessa käynnistää lääkityksellä.

Raskaus on aina mahdollinen, jos on ollut yhdynnässä ilman ehkäisyä tai ehkäisystä ei ole huolehdittu tarpeeksi. Unohtuneet pillerit vähentävät pillereiden ehkäisytehoa ja siksi on tärkeää muistaa ottaa pilleri joka päivä. Jos yksikin pilleri unohtuu ottaa, tulee kondomia käyttää viikon ajan tämän jälkeen.

En usko, että olet raskaana, mutta tee kuitenkin testi varmuuden vuoksi. Ihan vain siksi, että pääsisit panikoimasta. Stressi voi pitää kuukautisetkin poissa.

Jos sinulla on säännöllisiä yhdyntöjä, suosittelen, että aloitat pillerit uudelleen. Jos reseptisi on vanhentunut, ole yhteydessä terveysasemaasi tai omaan gynekologiisi, joka uusi reseptisi. Voi olla, että ennen uusimista tulisi ottaa papa tai muita seurantatutkimuksia, kuten verenpaine. Tätä varten sinun tulee varata aika terveydenhoitajalle tai omalle gynekologillesi. Papa suositellaan otettavaksi joka toinen vuosi.

Hyvää talven jatkoa sinulle! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kuusi