Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uskotko tähän(kään) uutiseen kengistä Hesarissa? (linkki)

Vierailija
20.01.2016 |

"..Kasarmin tupien ovilla lojuu erilaisia miesten kenkiä, osa takaa lyttyyn astuttuja. Heti kasarmin lumisella pihalla näkee miehen paljain jaloin pelkissä sandaaleissa kävelevän ruokalasta kohti kasarmia, vaikka pakkasta on yli kymmenen astetta.

Selviää myös syy lyttykengille. Sängyn laidalla istuu mies, jolla on sellaiset jalassaan. Lenkkarit kokoa 38, kun miehen jalka on kokoa 42. Keskus toimii vaate- ja tavaralahjoituksilla..."

http://www.hs.fi/kotimaa/a1452918478863

Tiedän kyllä oikean syyn kantapäästä lyttyyn astuttujen kenkien osalta (ja varmaan tekin nyt arvaatte), ja se ei ole se etteikö isompia kenkiä olisi muka tarjolla. Mutta jos Hesari haluaa esittää tällaista disinformaatiota myötätuntoa hakeakseen, niin mikäs siinä sitten.. Ei se kyllä Hesarin uskottavuutta ainakaan paranna.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hehehe.. lyttyyn tallatut bobot. Hahah..

Vierailija
2/5 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, Suomesta ei saa edes kenkiä... =D

Tosi uskottavaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua oikein säälittää, kun useammassakin lehdessä on näytetty kuvia niistä vokkien asukkaista, jotka paljain päin, paljain käsin ja varvassandaalit jalassa kolaavat lunta vokin pihalta. Ja jokaisessa kuvassa näkyy, että joku on jo käynyt kolaamassa viimeisen päälle, ja nämä reppanat joutuvat viilaamaan sitä maahan jäänyttä sentin lumikerrosta.

Vierailija
4/5 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin Oulussa on jaettu köyhille niitä lahjoitettuja vaatteita jotka eivät turvapaikanhakijoille kelvanneet.

Sitä ylijäämäkampetta on ollut todella paljon.

Vierailija
5/5 |
20.01.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinkuin toimittaja itsekin kirjoittaa, tupien edessä olevista kengistä osa on lyttyyn astuttuja. Ei ole siis kyse vain yhdestä tai kahdesta parista.

Kyllä siihen on ihan muu syy kuin lahjakenkien puute...