alkuraskaus...auttakee :)
Kuvitellaan tilanne että ovulaatiosta on reilu viikko(viikossahan alkio kiinnittyy jos rask.). Alle viikossa päivittäin joko vihlontaa iiihan pikkusen tai menkkamaista jomotusta lievästi mutta että juuri huomaa.
Sitten kun reilu viikko kulunut ovulaatiosta niin kohdusta nipistää ja vihloo hiukan, sitten tavallaan puristava olo pari tuntia, tavallaan pieni särky ja olo kohdusta on tosi TIETOINEN ja herkkä. Kuin tuntis että se on tuossa ja se on tuon kokoinen...vaikkei koskis mahaansa, vaikea selittää.
Reilun viikon ollut alapää märkä(runsas valkov.)eli oletetusta ovulaatiosta lähtien. Ei tulehdusta, siitä ei ole kiinni.
Rinnat ei oo kyllä turvonnu eikä yhtään tippaa kipeet.
Hajuaisti kaks päivää ollu outo...muka pesuhuone haisee pisulle(vaikkei siel oo pyttyä eikä meillä oo kissaa.
Jos olen pukenut puhtaan minkä vaan vaatteen päälle, haisee muka pisulle
Pesin hampaat ja ikenistä tuli hiukan verta(yleensä ei tuu).
Keskeytetty yhdyntä käytössä mutta lapsi ei ois totaalinen katasrofi.
Odottelen menkkoja, nou hätä, kuhan mielenkiinnosta utelen kuulostaako TEIDÄN mielestä raskauden alulta? Toi tän päivänen kohtupaine" tietoisuusolo" oli erikoinen juttu ja pisti miettimään...?
Miten teillä oli ENNEN plussatestiä??? Kiitos vastaajille.
Kommentit (3)
Esikosta tuli oireet heti kun munasolu saavutti siittiön ja hedelmöittyi, jo ennen kiinnittymistä. Outoa mutta totta. Kai jo munajohtimessa kulkiessaan luovutti hormoonia johtimien pintaan? Oli maha tosi kipea jne...
No höpön höpön, eivät ole ollut raskaudesta johtuvia nuo " oireet" , vaan menneestä oviksesta. Raskausoireita ei yksinkertaisesti vaan tule ennenkuin veressä on raskaushormonia ja sitä taas tulee vain ja ainoastaan istukasta, ei hedelmöittyneestä munasolusta. Bilsan kertausta suosittelen :)
erittymisestä ja sitä on ennen myöhässä olevia menkkoja elimistössä TOSI VÄHÄN, heti oviksen jälkeen ei vielä ollenkaan.
Useimmilla kuvailemasti kaltaiset oireet tuossa vaiheessa ovat täyttä mielikuvitusta.