En halua lasten kavereita meille leikimään, koska vauva valvottaa ja olen väsynyt.
Olenko kohtuuton? En vain jaksa sitä meteliä nyt ollenkaan. Leikkikööt pihalla tai sitten kaverien luona.
Kommentit (4)
Ei meille ainakaan saa aina kaverit tulla. Miksi saisi? Tämä on lasten koti mutta myös aikuisten ja meilläkin on välillä oikeus olla rauhassa täällä jos on esim ollut rankka työpäivä. Eiköhän valta osassa perheitä toimita samalla tavalla. Outoa on että edes joudut miettimään mokomaa. Ei arkea kannata pyörittää vain lapsen ympärillä. Toisaalta vauva aiheuttaa usein outoja ajatuksia.
koti on myös lapsen koti, hänellä on oikeus sosiaalisiin suhteisiin. ei aina eikä kokoajan jos et jaksa mutta välillä. ja mikä tuo oli että leikkikööt kavereiden luona? sulla voi olla vauva joka valvottaa mutta voit lepäillä päivällä. kavereiden vanhemmilla voi olla unettomuutta, työ stressiä ja vaikka mitä syitä mitä et tiedä. heidän pitää jaksaa töissä tsempata alkuiltaan asti. sitten pukkaat pentusi sinne leikkimään kun sulla on vauva. syytön kaverin äiti ja isä on sinun huonoihin öihin ja heilläkin on oikeus kotirauhaan. siksi vastavuoroisuus. kaikki joustaa välillä, myöskin sinä. jos et pysty ottamaan kavereita et tietenkään päästä lasta muille.
Kuka oikeasti haluaakaan? Lasten hankkimisesta seuraava pakko se on kuten moni muukin jutska mikä ei tunnu pelkästään mukavalta.
Ei ole kohtuutonta, kunhan kielto ei ole pysyvä.