Vertaistukiketju vanhoissa rötisköissä eläville
Kyllä muuten pelottaa tulevat päivät kun pakkanen on lähemmäs 30 astetta.
Kommentit (7)
Ei mua vaan, talo 160 vuotta, kuusi kakluunia ja puuhella.Kaikkiin tuli niin missään ei paremmin tarkene!
Mul on kylmä ja asun kerrostalossa.
Hahah, et sitten ole tainnut käydä kerrostaloissa aikoihin? Pattereita ei voi itse säätää lainkaan (ilman työkaluja jne :D), saati sitten ilmastoinnista puhumattakaan. Talvella on kylmä (19-20 C) ja hillitön veto lattialistojen alta, niin että villasukat vaan pyörii jaloissa.
Oliskin leivinuuni/kakluuni... Tulet olis jo.
Sisälämpötila tänä aamuna 15,5 astetta... Mittari niin kaukana ikkunoista kuin mahdollista, ikkunoista vetää ihan tosissaan vaikka jotain niillekin on olevinaan tehty. Suoraan sanottuna perseestä herätä kohmeessa ja ottaa pattiin koko mökki vaikka ollaan asuttu vasta viime kesästä täällä ja näin kylmä ollut vasta muutaman päivän. Homeessakin tämä on ja pikkuvikaa joka puolella, vuokra-asunto siis on (vuokra ei tosin onneksi päätä huimaa). Vuokranantajaa ei kiinnosta, ei oo kuulema pakko asua täällä.
Kuumeinen asunnonetsintä on käynnissä koko ajan, mutta meille sopivat ovat kiven alla. Kun pitäisi kuitenkin esim. sijaita suht lähellä meidän työpaikkoja, pienituloisia ollaan, meillä on lemmikki, 2 autolle pitää luultavasti olla paikka, takuuvuokraankaan ei ole rahaa kuin 1 kk vuokraa vastaavaan määrään. Mä en jaksa.
Ikkunoihin ruutujen ja karmien väliin teippiä ja eteen paksut verhot.
Pistä vaikka kahdet verhot päällekkäin.
Patterien edustat tyhjäksi huonekaluista, kiertää lämmin ilma paremmin.
Tsemppiä, ei tää kauaa kestä!
Talo vuodelta 1842. Lämpötila noin 21 astetta täällä sisällä, ulkona taitaa olla -22. Ei mitään vetoisia lattioita. Talossa ei ole ilmastointia, joten eipä tule kylmää mistään. Ainoa, mikä mietityttää, on vesijohto. Täytyy laittaa tiskikone illalla päälle, niin saan vähän rivakamman virtauksen ennen puoltayötä.
Ei pelota. Joka uunissa on tulet ja liiterissä lisää puita. Oviaukkoon virittelin maton kynnyksen päälle, ei enää vedä. Jalkaan villasukat tai kahdet jos ei muuten tarkena, telkkua voi katella viltin alla.