Kanamunien keitto
Laitatteko munien keittoveteen suolaa? Mun mielestä se antaa lisää makua
Kommentit (10)
Kananmunien keitinveteen pannaan (reilusti) suolaa siksi, että jos munan kuori rikkoutuu, ulos valuva valkuainen jähmettyy (koaguloituu) suolan vaikutuksesta. Näin opetettiin oppikoulun kotitaloustunnilla jo 70-luvulla.
Ei ole tullut mieleenkään lisätä suolaa. Pitääpä kokeilla. Kiitos!
Laitatteko kiehuvaan veteen, vai kylmään veteen. Kiehuvassa saan aina kuoret halki.
Laitan kylmään veteen ja 13 minuuttia ilman mitään suoloja. Ei mee munat rikki ja ovat makuuni juuri sopivia, nippanappa keltuainen kypsä.
Sama ku perunoitten kanssa: laitan suolaa jos keitän kuorittuina.
Kyllä, suoraan keitinveteen munien päälle ripaus.
Tulitikku mukaan keitinveteen. niin rikoutuneen munan sisus ei valu ulos. Ei tarvi suolaa.
En laita suolaa. Kylmään veteen totta kai laitetaan, silloin ei hajoa. Ja munien pitää antaa kettämisen jälkeen jäähtyä 1-2 minuuttia ennen kuin ne upottaa kylmään veteen; lähtee kuoret helpommin irti.
Tiesittehän ettei kananmunia ole pakko keittää, jos haluaa säästää sähköä? Munat kattilaan ja kun vesi kiehuu (itse toki kiehautan veden vedenkeittimellä ensin), niin levyn voi sammuttaa. Ovat 20 minuutin kuluttua valmiita.
Kyllä