Plasmatelevisio nykyään - hyvä vai huono?
En tiedä elektroniikasta hönkäsenpöläystä, joten googlettamalla en saa selvää vastausta. Haluaisin perheelle uuden telkkarin ja kaipaisin lisätietoa plasmatelevisiosta, eli mitä se tarkoittaa?
Tyhmälle vastaukseksi riittänee "hyvä" tai "huono", ja sitten että miksi. Teknologiatietäjiä?
Kommentit (14)
Omasta mielestäni huono koska kuluttaa edelleenkin huomattavasti enemmän sähköä kuin LCD
Plasmaa parempiakin on. Sony Bravia 4k suosittelen.
lg:n 4k oled tv jos haluaa laatua. plasmat kannattaa unohtaa kuollut tekniikka.
Muutama vuosi sitten niiden kuva näytti värisevän, kun katseltiin uutta telkkaria. En tiedä, olisiko se pistänyt silmään yhtä pahoin jos rinnalla ei olisi ollut lcd-telkkareita.
Meillä on samsungin plasma, ollut monta vuotta, toiminut hyvin, talvellakaan ei tarvitse olkkarissa olla patteri päällä.
Tekniikkana taitaa olla menneen talvenlumia.
Kauppaan vaan kyllä ne siellä neuvoo (kusettaa)
Vieläkö plasma-telkkareita myydään? Niissähän on parempi kuvanlaatu kuin ledeissä, paremmat tumman sävyt, mutta ovat painavempia ja kuva voi palaa kiinni jos pitää pitkään pausella. OLED-telkkarit on perus-lediä parempia, mutta kalliimpia.
Varmaan kaupassa olisi yhtä paljon plasma- ja led-telkkareita, jos niiden tekniikka olisi samantasoista. Nykyään plasmatelkkareita ei oikein hakemallakaan tahdo löytää. Esim. verkkokauppa.com:ssa ei löydy plasma-sanalla yhtään telkkua.
Vierailija kirjoitti:
Varmaan kaupassa olisi yhtä paljon plasma- ja led-telkkareita, jos niiden tekniikka olisi samantasoista. Nykyään plasmatelkkareita ei oikein hakemallakaan tahdo löytää. Esim. verkkokauppa.com:ssa ei löydy plasma-sanalla yhtään telkkua.
Niin, plasmat on korvattu huonommalla led-tekniikalla säästösyistä. Uuden oled-telkkarit alkaa olla jo lähempänä taas plasman tasoa.
Suosittelen suomalaista osaamista; salora ja nokia tekivät hyviä telkkareita, ovat nykyääkin ns. Sonyn kaatajia.
Suomalainen suosii suomalaista!
Siinä on kuitenkin se ettei ne itse ohjelmat parane telkkarin laadulla. Vanha töllö vaihtui tuollaiseen litteään ja kuvanlaatu parani mutta ohjelmat ei. Plasmaa en ostaisi koska se vetää sähköä yhtä paljon kuin sähkökiuas.
Rehellisesi enemmän se telkkari on päällä kuin sauna.
Kaikkilla myyjillä on kuulemma itsellä kotonaan plasma .
Plasma on hyvä , mutta kuluttaa vähän enemmän sähköä kuin led-tv Kuten monet jo ennen täällä kirjoitti .
Takuu on molemmilla silti sama about 2v
Hinta monesti ratkaisee mikä valitaan
OLED-televisio on paras ja ainoa, joka pystyy tuottamaan täydellisen kontrastin. LCD-televisioita (joita jostakin syystä markkinoidaan "LED"-televisioina) voi olla kamalaa valovuotoa, läikikkyyttä ja muuta sellaista. Ne ovat kuitenkin selvästi halvempia. Lue useita arvosteluja siitä mallista, jonka ostamista harkitset, ja osta vähän isompi töllö kuin minkä kokoista ajattelet tarvitsevasi.
Plasmatelkkareita on markkinoilla jäljellä enää muutama malli. Kyseessä on poistuva tekniikka, joka tarjosi aikanaan parasta kuvanlaatua. Nyt kuvanlaatua etsivän valinta on OLED.
Ilmankos monessa paikassa tuntuu että töllössä on paska kuva, meillä on aikoinaan kallis plasma.
Putinin siloiteltu turpakin näkyy liian hyvin.
Parempia ne led-telkut on. Ei plasma huono ole, mutta kuluttaa sähköä enemmän, kuumenee tietääkseni enemmän, eikä mitää merkittäviä etujakaan ole.