Eppuliinille vielä Taaperokassi-kysymys
Tämänkertaisessa keräyksessä on tiukat ohjeet siitä, että mitään listaan kuulumatonta ei saa olla kassissa, etteivät vastaanottajat joudu eriarvoiseen asemaan. Hyvä niin. Mietin kuitenkin seuraavaa: jos jossain kassissa on paksu kypärähattu, joka suojaa myös kaulaa, ja toisessa pipo, silloinhan vastaanottajat saavat eriarvoiset kassit sikäli että toisen saajan lapsella on kaula paljaana ja toisella ei. Laittaisin mielelläni kassiin pipon lisäksi kaulurin, mutta otetaanko se nyt sitten kassista pois tarkastusvaiheessa listaan kuulumattomana?
Kommentit (12)
" valitettavasti saamieni ohjeiden mukaan mitään mitä ei ole mainittu listalla ei voida hyväksyä kassiin. eli kauluria mm ei hyväksytä kassiin"
Kiitos kuitenkin vastauksesta.
Sellainen tuli mieleen, että voiko paidan tilalle kassiin laittaa pitkähihaisen bodyn? Meillä ainakin lapset käyttäneet vielä koossa 80-90cm paljonkin bodeja, että pysyy selkä lämpimänä. Miten on, saako bodyn laittaa kassiin?
kassissa pitää olla piirrustuslehtiö. saako olla värityskirja lehtiön tilalla?
Käykö 80-90-senttisten kassiin haalariksi äitiyspakkauksen haalari? Sehän on 80-senttinen, ja meilläkin käytettiin vasta yksivuotiaalla se vähä, mitä käytettiin.
Mietin vain, kun tuo kangas on kuitenkin vähän huonoa ulkoilukäyttöön, ikäänkuin vauvakäyttöön suunniteltu. Toisaalta olisi tosi hyväkuntoinen haalari.
värityskirjasta en olisi osannut vastatakkaan :) joten kiitos siitä :D
äitiyspakkauksen haalari käy pienempään kassiin toppahaalariksi. nämä ns uudemmat äphaalarit ovat 80cm mutta joskus (ilmeisesti)90luvun alun ja sitä vanhemmat ovat pienempi kokoisia.
itselläni on myös tallessa muutama uutta vastaava äphaalari jotka laitan taaperokassiin,siihen 80-90cm siis :)
Eikö niitä saisi korvata karsarit+sukat yhdistelmällä? Tulee muuten pojilla kylmä, jos pelkät sukat laittaa housujen alle...
eli täytyy muistaa että lämmittää ne sukkahousutkin.
ja kyllä täällä suomessakin löytyy äitejä jotka käyttävät pojillaan sukkahousuja, minä mukaan lukien :) uskoisin että kohteessa johon kassit kulkeutuvat ovat nämä sukkahousut kuten muukin kassin sisältämät vaatteet tarpeen.
pääasia kassissa nyt kuitenkin on että on mukana sukkahousut tai sukat ! tietysti sen lisäksi myös muut listalla olevat vaatteet, eikä extroja niiden lisäksi.
kassi pelkillä sukilla on. Enkä ole niinkään " tarkka" siitä, etteikö pojat voisi käyttää sukkahousuja, meillä vaan oli aikanaan ensimmäiset kokeilut sukkahousuista sen verran huonot, että sen jälkeen olemme käyttäneet tyytyväisinä kalsareita, niin äiti kuin pojatkin :o)
Mutta ok, ei kalsareita kassiin, vaikka ovatkin meillä kovasti käytetty sisävaate/kotivaate ;o)
on totta että mm hattuja saattaa olla erimallisia jolloin juuri mainitsemasi asia tekee kasseista ns eriarvoisia.. mutta se ei silti tee kassista vähemmän tärkeää kuin toisesta kassista. eli tarvetta kassilla on silti ja käyttö arvoa.