Töihin palvelutalolle.. työvaatteet
Olen aloittamassa työt lähihoitajana palvelutalolla, jossa saa pitää omia vaatteita ja yhteisenä työvaatteena on vain työliivi. Millaisia vaatteita suosittelette? Mitkä on nyt in hoitajien keskuudessa?
Entä onko vinkata hyviä, mutta ei ihan superkalliita työkenkiä?
Kommentit (4)
No ainakin pavelutalossa jossa vanhempani asuvat, on melkein kaikilla hoitajilla sen liivin lisäksi ihan vaan farkut ja joku pitkähihainen trikoopaita. Kesällä lyhythihainen. Jollain nuorella olen joskus nähnyt sellaiset "urheilutrikoot" ja sitten ainakin yhdellä työntekijällä on aina paksut sukkahousut ja farkkuhame. En kyllä tiedä, miten käytännöllinen farkkuhame noissa hommissa on. Kaikilla on joko crocsit tai sellaiset Sievi- tyyliset turvakengät.
Itse pidän trikoopaitoja, huppareita, fleecejä, gollegehousuja. Tavallisia vaatteita, jotka hyvin kestävät 60 asteen pesun.
Itse pidän mustia suoria "verkkareita" jotka on siis vähän siistimpiä kuin perinteiset verkkarit mutta joustavat ja mukavat. Näitä saa ihan marketeista. Paitoina on nanson trikoopaitoja, jotka kestävät hyvin kuudenkympin pesun. Jos rahat on vähissä niin ihan feikkicrocksit on riittävät kengät, mut itse käytän sandaaleja.
Joustavat pitkähihaiset trikoopaidat on meillä monella käytössä ja housuina monilla on farkut tai työpaikan kustantamat (ei niin hyvin istuvat) työhousut.