Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lundian soft close -laatikot pitävät mekkalaa - mikä avuksi?

Vierailija
22.11.2015 |

Meillä nyt juuri mies asensi uudet laatikot. Avatessa vastustaa aivan valtavasti ja alun vastustuksen "ylittäessä" pitää paitsi sitä jousen helinää niin tuntuu, että koko laatikosto nytkähtää ja rämisee. Kuuluuko asiaan, häviääkö meteli kulutuksen myötä vai voiko asennuksessa jotain fiksata, jottei laatikko mekkaloisi?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.11.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asennuksessa on jotain pielessä, jos avaamista vastustaa.

Tarkastakaa huolellisesti asennus ja koittakaa säätää herkästi avautuviksi.

Vierailija
2/4 |
22.11.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asennettu väärinpäin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.11.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Asennettu väärinpäin

 

Kiitos avuliaat!

 

Niin siis kyllä se kuitenkin aukeaa, saa vaan käyttää voimaa siinä kohtaa kun on saanut laatikkoa n. 10 cm auki. Ja sitten kun sen ylittää niin jousten helinä käy.

 

Mitenhän se voi olla väärin päin, en seurannut asennusta ja voi kyllä olla tiukka paikka miehelle sanoa kun tässä kolistellaan siellä miehisen ylpeyden tutkimattomissa huoneissa! 

 

Uskon kyllä että tässä voi jotain olla pielessä, enhän mä muuten täällä av:lla kyselisi:D:D:D Voi olla että en tohdi miehelle sanoa mitään kun äsken tästä jo keskusteltiin:

minä: "No musta on hiukan ongelmallista jos se aina pitää tuollaista ääntä kun laatikolla käy."

mies: "Ei siinä ole mitään ongelmaa eikä ainakaan mitään väärin. Siinä on jouset, ne pitävät ääntä. "

minä:"Siellä kaupassa se laatikko oli kyllä mun mielestä ihan hiljainen, eikö susta?"

mies:"En muista niin tarkkaan. Ja siellä on voinut olla muuta meteliä niin et kuullut kunnolla."

Vierailija
4/4 |
31.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä keskustelu löytyi kun oli sama ongelma.

Tähän on ratkaisu. Ottakaa ne laatikot pois ja sitten katsokaa sitä kiskojen takaosassa olevaa mekanismia. Siinä on sellainen liukuva osa joka pitää työntää kiinni hieman edempänä olevaan osaan.

Työntäkää ne yhteen, sitten laatikko takaisin paikoilleen ja kaikki toimii.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kahdeksan