Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Rehellisiä mielipiteitä Travallen puvuista?

Vierailija
10.02.2006 |

Talvi-, välikausi- ym. puvut.

Mitä mieltä olette olleet? Onko laatu hyvää, reimateciä kun en viitsi ostaa, maksaa maltaita ja voi vaan lyhyen aikaa käyttää kun lapsi kasvaa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä täällä Tampereella niitä saa edullisesti Travallen tehtaanmyymälästä. Välillä ostan Reimatecin pukuja, mut ei niitä voi kyllä sanoa hintansa arvoisiksi; samalla tavalla polvet ja pehva kuluvat kuin Travallen Remuissa. Minulla on seitsemän lapsen kokemus, joten en tätä mielepidettä ihan hatusta heitä.

Vierailija
2/6 |
10.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

minkä hintaisia ovat Travallen puvut ja saako niitä edullisesti sieltä tehtaanmyymälästä, siis edullisemmin kuin norm. kaupasta jos vaikka ohiajaessa poikkeaisi?

Kannattaako osta " tav." välikausihaalari ja vesikeleillä kurapuku päälle vai ihen " tec" -puku jonka päälle ei tartte mitään kurapukuja?

Kiitos vastauksestanne, ensimmäistä lasta pitäisi pukea ja olen vähän ulalla tässä viidakossa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä sanoisin yhteenvetona:

- Remu on kestänyt paremmin polvista ja pyllystä

- Remun toppapuku on lämpimämpi

- Reimat on nätimpiä

- Kosteuden kestävyydessä en ole huomannut mitään eroja

- Remu on halvempi ja kotimainen, Reimat tehdään Kiinassa.

(Vai olenko väärässä)

En ole edes ajatellut miksi näin teen mutta jostain syystä olen löytänyt tytölle paremmin reimatecejä ja pojalle Remuja. Nytkin kevät haalarit odottavat näin. Mutta siis jos hinta/laatu on ainut ratkaiseva tekijä, kannatan ehdottomasti Remua.

Vierailija
4/6 |
10.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin siihen ihan tyytyväinen. Vaikka tyttöni oli konttausiässä, säilyi haalari polvista ehjänä, toki kului. Jalkalenksut kestivät, koska niihin ei kohdistunut rasitusta.



Olen ehdottomasti sitä mieltä, että kannattaa ostaa kosteussuojattu puku eli siis Travallella Remu. Haalarit ovat aikamoisella koetuksella hiekan ja pienen kosteuden takia, että kannattaa satsata kunnon haalareihin. Kosteussuojattuja ei tarvitse pestä jokaisen hiekkalaatikolla olon jälkeen, vaan suihkutus riittää. Minä laitan oikein kuraisella säällä kurahousut vielä haalarin päälle (täällä jotkut eivät missään tapauksessa sitä hyväksy, mutta kyllä minä haluan suojella haalaria).

Vierailija
5/6 |
10.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja minun mielestä paljon parempi kuin reimatecit. Molempia on meidän 4 lapsella ollut käytössä. Travallen toppahaalari maksaa kaupassa ovh hinnalla 79-92e tehtaanmyymälän alesta sellaisen saa 45e. Tehtaan myymälässä aina vanhoja malleja halvemmalla mutta uusi kausi ovh hintainen muulloin paitsi joulun ja juhannuksen jälkeen alkavissa aleissa. Välikausi haalari kaupassa ovh hinnalla noin 60e ja tehtaanmyymälästä niitä saa monesti 25e. Samoin kuin alessa kaikki toppahousut olivat 25/20e.

Vierailija
6/6 |
10.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa ilman muuta poiketa ohikulkiessa, myymälä sijaitsee melkein Tre-Jkl -tien varressa. Hinnat alemmat kuin kauppojen alennusmyynneissä, valikoimaa joskus parremmin, joskus vähän huonommin, mut yleensä läytää kyllä etsimänsä. Itse olen ostanut dekä kosteussuojattuja Remuja että tavallisia haalareita enkä ole kyllä kovin suurta eroa huomnnut. Se täytyy kyllä sanoa, että lahkeensuun nappeja saa olla kyllä jatkuvasti ompelemassa. Reimatecin kumiset jalkarenksut sen sijaan ovat aivan erinomaiset, mutta en niistä siltikään ole valmis maksamaan kovin monta kymmentä euroa!

Joulun jälkeen tehtaanmyymälässä Remut olivat 40-48¿, tavalliset haalarit 35¿ tai vähemmän.