Vierailija

Melkein yhtä edullisesti saisi esim. pussin perunoita tai vihanneksia. Olisi paljon terveellisempääkin. Pelkkä makaronihan on samaa kuin jauhoja söisi..

  • ylös 5
  • alas 17

Sivut

Kommentit (23)

Vierailija

Makaroni-, nuudeli- ja tonnikalajutut ovat nykyään suurimmaksi osaksi aikansa elänyttä legendaa. Monille nuorille terveys, ulkonäkö yms. ovat sen verran tärkeitä, että ruokaan panostetaan niin paljon kuin opiskelijabudjetilla on mahdollista ja treenituloksia ei sabotoida syömällä pelkkää sarvimakaronia.

Toki on niitäkin, jotka eivät yksinkertaisesti osaa tai välitä kokkaamisesta ja ruoka on tasan nälän karkoittamista varten.

  • ylös 25
  • alas 10
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Melkein yhtä edullisesti saisi esim. pussin perunoita tai vihanneksia. Olisi paljon terveellisempääkin. Pelkkä makaronihan on samaa kuin jauhoja söisi..


Minä en ole nähnyt missään 30 sentillä pussia vihanneksia tai perunoita. Mielummin sitä ostaa pussin makaronia kui yhden perunan tai porkkanan.

  • ylös 28
  • alas 1
Vierailija

Ja perusmakaronia pitää syödä paljon tullakseen täyteen. Täysjyvämakaronikin olisi parempi vaihtoehto. Itse olen opiskelija ja syön paljon halpoja itsetehtyjä kasvissörsseleitä...tänään tein hyvää sosekeittoa: sipulia, tomaattimurskaa, punasia linssejä, kookosmaitoa ja mausteita. Yhden annoksen hinnaksi ei paljoa jää.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Melkein yhtä edullisesti saisi esim. pussin perunoita tai vihanneksia. Olisi paljon terveellisempääkin. Pelkkä makaronihan on samaa kuin jauhoja söisi..

Minä en ole nähnyt missään 30 sentillä pussia vihanneksia tai perunoita. Mielummin sitä ostaa pussin makaronia kui yhden perunan tai porkkanan.

No ei ehkä ihan noin halvalla saa, mutta juureksia yms. saa syksyisin alle euron kilo vaikka mistä.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Makaronipussin saa 15 sentillä ja siitä syö 3 kertaa.

Tämä. Lisäksi, makaroni on maukkaampaa ku peruna. Ja ravintosisällöllisesti itseasiassa parempaa ku peruna. Ja tosiaankin, se säilyy ja se säilyy.. Kun tulee tuollainen tarjous niin sitten sitä voi hamstrata useita kiloja. Ei voi samaa perunalle tehdä.

Vähän luksustakin elämään saa kun tekee sen pastan itse aina välillä.

  • ylös 17
  • alas 2
Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Makaroni-, nuudeli- ja tonnikalajutut ovat nykyään suurimmaksi osaksi aikansa elänyttä legendaa.

Tonnikalakin on nykyään todella kallista....

  • ylös 16
  • alas 1
Vierailija

Vierailija kirjoitti:

No ei ehkä ihan noin halvalla saa, mutta juureksia yms. saa syksyisin alle euron kilo vaikka mistä.

Mistä saisi kepuvapaana tohon hintaan? Joo, tulee ostettua kun virossa käy, ja sillonkin vaan aika vähän kun se säilyvyys on pieni ongelma.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Makaronipussin saa 15 sentillä ja siitä syö 3 kertaa.

Tämä. Lisäksi, makaroni on maukkaampaa ku peruna. Ja ravintosisällöllisesti itseasiassa parempaa ku peruna. Ja tosiaankin, se säilyy ja se säilyy.. Kun tulee tuollainen tarjous niin sitten sitä voi hamstrata useita kiloja. Ei voi samaa perunalle tehdä.

Vähän luksustakin elämään saa kun tekee sen pastan itse aina välillä.

Mitähän ravintoaineita makaronissa mahtaa olla?

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Melkein yhtä edullisesti saisi esim. pussin perunoita tai vihanneksia. Olisi paljon terveellisempääkin. Pelkkä makaronihan on samaa kuin jauhoja söisi..

Minä en ole nähnyt missään 30 sentillä pussia vihanneksia tai perunoita. Mielummin sitä ostaa pussin makaronia kui yhden perunan tai porkkanan.

No ei ehkä ihan noin halvalla saa, mutta juureksia yms. saa syksyisin alle euron kilo vaikka mistä.

Kyllä mäkin mileuummin syön makaronia ketsupilla kuin lanttua...

  • ylös 12
  • alas 2
Vierailija

Kysymys kuuluukin miksi opiskelijat pakotetaan kasvattamaan kannabista ikkunalaudallaan tai vaatekaapeissa kiinnijäännin uhalla? Tai myymään itseään viikonloppuna baareissa vanhemmille miehille että saa syödä terveellisemmin tai että saa edes syödä?

Todella moni keskeytynyt koulu juontaa juurensa liian pienestä opintotuesta. 

Opintotuki ei riitä elämiseen. Siinä pakotetaan nuori tekemään rikoksia ja syrjäytymään. 

  • ylös 10
  • alas 6
Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Makaronipussin saa 15 sentillä ja siitä syö 3 kertaa.

Tämä. Lisäksi, makaroni on maukkaampaa ku peruna. Ja ravintosisällöllisesti itseasiassa parempaa ku peruna. Ja tosiaankin, se säilyy ja se säilyy.. Kun tulee tuollainen tarjous niin sitten sitä voi hamstrata useita kiloja. Ei voi samaa perunalle tehdä.

Vähän luksustakin elämään saa kun tekee sen pastan itse aina välillä.

Mitähän ravintoaineita makaronissa mahtaa olla?

Ei varmaa mitää, kolmasosa maailman väestöstä vaa luulee elävänsä vehnällä, kuolee varmaa kohta kaikki.

Vierailija

Koska se maksaa 15senttiä pussilta. Ja mitä niistä juureksista tekis? Ei ainakaan mitään sellaista, mitä pystyis syömään ja tuoreen porkkanan järsiminen on tylsää.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Ja perusmakaronia pitää syödä paljon tullakseen täyteen. Täysjyvämakaronikin olisi parempi vaihtoehto. Itse olen opiskelija ja syön paljon halpoja itsetehtyjä kasvissörsseleitä...tänään tein hyvää sosekeittoa: sipulia, tomaattimurskaa, punasia linssejä, kookosmaitoa ja mausteita. Yhden annoksen hinnaksi ei paljoa jää.

Sama! Tänäänkin söin pitsaa, jonka olin tehnyt alusta asti itse. Ei paljoa kustantanut, sillä pitsan päällä olleet kasvikset olivat eilisen ratatouillen jämiä :) Kasvisruoka on edullista, hyvää ja terveellistä. Lisäksi perus kasvia-perunasoppa on aivan ihanaa vatsalle ja lompakolle, porkkana-hernekeitosta puhumattakaan. 

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Koska se maksaa 15senttiä pussilta. Ja mitä niistä juureksista tekis? Ei ainakaan mitään sellaista, mitä pystyis syömään ja tuoreen porkkanan järsiminen on tylsää.

Juureksista saa mitä vaan kunhan osaa kokata. Uunikasviksia, raasteita, keittoa, gratiinia, röstipihvejä... 

Vierailija

Makaroni pussi 25 senttiä 400 grammaa, perunoita on kyllä alle eurolla kilo. Joskus tarjouksesta saa makaronia 15 sentillä, mutta peruna ja muut kasvikset pitävät nälkää paremmin. Makaronista ei saa edes paljon mitään ravintoaineita, joten se on aika turhaa syötävää, syömistä syömisen vuoksi. Ei se pidä nälkääkään pitkään. 

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Koska se maksaa 15senttiä pussilta. Ja mitä niistä juureksista tekis? Ei ainakaan mitään sellaista, mitä pystyis syömään ja tuoreen porkkanan järsiminen on tylsää.

Juureksista saa mitä vaan kunhan osaa kokata. Uunikasviksia, raasteita, keittoa, gratiinia, röstipihvejä... 


Yäk, yäk, yäk, yäk ja yäk. Kasviksista tulee ällöttäviä siinä vaiheessa, kun niitä keittää, höyryttää, paistaa...

Sivut

* Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.
 
Sisältö jatkuu mainoksen alla