Haluaisin akvaarion,n.100-200 l
Kommentit (4)
Kannattaa tutustua etukäteen kunnolla ja kysellä paljon alan liikkeistä. Hinnatkin vaihtelee tosi paljon.
älä hommaa sinne kaloja, jotka kasvaa kovin isoiksi. Tilaa ei loppujen lopuksi kuitenkaan tarpeeksi.
Me saimme sukulaisilta tuon kokoisen akvaarion, jossa isoja 10-15-senttisiä kaloja, ja kyllähän se hienolta näyttää, mutta kalat usein haavoilla, kun törmäilevät seiniin ja vähiin koristeisiin:(
Sekä akvaariopalsta.net
Perusteet:
- Akvaario pitää kypsyttää hyödyllisten hajottajabekteereiden aikaansaamiseksi ennen kuin kalat tuodaan sinne.
-Vain yhteensopivia kaloja, mielellään esim. biotooppi, eli kaikki kalat samasta maanosasta (etelä-amerikka, aasia jne.), ja niin, ettei kukaan ole vaarassa tulla syödyksi, ahdistelluksi tms.
-Tehokas suodatin joka suodattaa altaan veden 5-10 kertaa tunnissa. 100 litraiselle esim. 600-700l pyörittävä suodatin.
-Vedenvaihto AINA kerran viikossa, riippumatta altaan koosta. 50% vedestä viemärin ja uutta tilalle. Tärkeintä on puhdas vesi, suodatin ei yksin riitä.
Näin homma toimii, eikä tule itkua ja hampaiden kiristystä. Kalatkin ovat onnnellisia.
Pohjalle hienoa hiekkaa, paljon kasveja (ja niille akvaariokasvilannoitetta) , kaloille piiloja ja hyvin valittu kalasto.
Sillä, jonka kalat ovat haavoilla, on vakavia ongelmia altaassaan. Todennäköisesti muutakin kuin kalojen koko, vesiarvot pielessä, jokin sairaus, tai toisilleen vaaraksi olevia kaloja. Kalat eivät normaalisti törmäile, tappele eikä niillä ole haavoja, kun kalat ja allas on oikein hoidettu. Mutta toki jos siellä on joki valtava kala, se ei pysty liikkumaan kunnolla, kannattaisi varmaan tehdä jotakin, eikä vain katsella? Isompi allas tai kalaston vaihto, sekä perusteiden opettelu.
Ps. Moniin akvaarioikauppiaisiin ei voi luottaa, myyvät vaikka krokotiilin lasimaljaan. Etsi tietoa itse netistä.
Helppohoitoisempi, mitä isompi! Kysele eri liikkeistä.