Tykkäättekö Helmalakanoista?
Oon miettiny et käviskö jenkkisänkyyn ihan tollanen tavallinen helmalakana?
Sänky tulee viikonpäästä joten en pääse ny mittaan sitä korkeutta, mut onko jenkkisänkyihin jotenki erilaiset ne helmalakanat, riittääkö 45cm siihen korkeuteen, ylettääkö lattiaan asti?
Miten teillä on?
Kommentit (9)
musta ne perus " lakana rimpsutettuna" helmalakanat on ainakin tosi kamalia, juntteja, pölynkerääjiä. Siis ne lakanakankaiset. sitten on kyllä olemassa vähän toisenlaisiakin, jotka nekin kyllä kerää pölyä varsinkin eläinperheessä, mutta voi olla ihan hyvännäköisiäkin. Meillä jäivät kyllä lopulta käyttämättä (neljä kissaa :) .
mut eiks se oo aika typerän näkönen?
Täytyypä kattoo vasta sitten kun sänky on kotona, et kui se menis...
mut aattelin kans tota pölynkerääntymisjuttua... Tulis varmaan enemmän sit kateltua sängyn alle ilman tota helmalakanaa..
Ajattelin alunperin tällästä
http://www.ellos.fi/DetailPages/DetailPage.aspx?categoryId=446&productI…
Siis ihan tavallinen jenkkisänky on toi. Helmalakana on petarin alla eli se runko sänky ja paksu yhtenäinen patja jäävät molemmat lakanan alle. (saikohan mitään selvää) Minusta ihan ok. näköinen. en halua että se sängyn runko näkyy eli tämä lakana peittää sen. Eikä kyllä pölyä kerää sen enemmän kuin mikään mukaan, Imurilla olen puhdistanut helman aina sillointällöin.
Ostin kans tollasen taitoslakanan ja siinä on kyllä mitoitukset aivan perseestä,eli liian lyhyt ja liian levee....tais olla ellokselta kans,mutta se oli vaan yleisesti parisänkyyn ja tos näyttäis sentit olevan oikein.
en nyt helman korkeutta muista, olisko tuo 45 cm, meillä se on petarin alle laitettuna ja yltää melkein lattiaan saakka.
Yleisilme siistimpi näin. mä laitan petarin alle ja just ja just peitta koko patjakasan. Pölynkerääjä? No, enpä ole ajatellut. Onko teillä kangassohvat? Meillä ei, kun ne on pölynkerääjiä.:)
kangassohvat on aivan mielettömät pölynkerääjät...
Ostaiskohan joku nuo sit ku muutetaan.. Aateltiin et sit riittäis yks ihana nahkasohva vain...
Eli kantsiskos mun nyt sit kuitenniin tollanen helmis tilata?
Vai ootanko et sänky on kotona?
Toi ois halvempi ku anttilassa..
Ylettää maahan jos laitat sen lakanan jenkkipatjan alle, eli siis siihen runkopatjan ja jenkkipatjan väliin... Osasinko selittää oikein?