Remu-haalarista siirtyminen Rukkaan ensi talvena
Seurasin tuossa keskustelua talvihaalareista. Meillä on ollut Remu nyt toisena talvena peräkkäin ja olen todennut haalarin hankauskestävyyden huonoksi. Ja kun pinta kuluu niin veden eristävyyskin laskee.
Poika on laskenut välillä pyllymäkeä " pyllyllään" ja polvillaan ja nyt on jo kangas kulunut huomattavasti että aivan kangas on vaalennut. Kyllä talvi haalarin kuuluisi kestää hiukan paremmin. Haalarin lisäksi käytämme takki-housu yhdistelmään myös ulkona eli puku ei ole jatkuvassa käytössä.
Onko joku muu todennut samaa Remusta samaa kun sitä pukua tunnutaan aina ylistettävän.
Kävin tilaamassa Hobby Hallista sen keltaisen Rukan haalarin pojalle. Vai olisitteko ottaneet sen punasinisen puvun pojalle.
Kiva että joku oli tyytyväinen Rukan haalariin.
Kommentit (3)
Mutta viimetalvena 3,5-4v poikamme sai kyll Reimatecin aika kuluneen näköiseksi
Nuo perus kosteusuojapuvut eivät oikein tahdo kestää yli 4v touhuja tai ainakin puku on aivan loppu talven jälkeen.
Tuo rukka pukuhan on Corduravahvikkein eli kestävämpi niiltä osin polvitaipeen kohdalla vaan on vissiin ollut jotain ongelmia tuossa hobbarin puvussa Kun siinä on sitä ohuempaa kangasta ja teippauksen vierestä meinaa reikiintyöä vissiin. Olen nähnyt molempia värejä pojilla ja molemmat ovat mielestäni ok.