OMPELUTAITOISET!!Antakaa neuvoja poropeukalolle, joka nyt yrittää ommella lapsensa sänkyyn päiväpeittoa..:)
ostin tikkikangasta sekä tavallista puuvillakangasta päällisosaan, ja sellaista nauhaa jolla kierrän reunat. Kangaskaupan myyjä vakuutteli että päiväpeiton teko on helppoa mutta alan epäillä että haukkasin liianison palan...ensinnäkin: Miten saan tikkikankaan ja puuvillakankaan leikattua juuri sopivan kokoisiksi, ja SUORAAN?? Mittanauhalla venkslaaminen on hankalaa, onko siihen mitään niksiä?
kaikenlaiset vinkit otan kiitollisena vastaan, varsinkin teiltä jotka olette samallatavalla päiväpeiton joskus tehneet!
Kommentit (3)
pitkin voi hyvin leikata.huolittele sit ne yhteen ja sen jälkeen kanttaa
kankaat on pestävä ennen ompelua. Sulla on kaksi eri laatuista kangasta, jotka kutistuvat eri tavoin. pese ja silitä molemmat siis ennen kuin alat ompelemaan yhtään mitään.
Ja sitten kannattaa ommella ne kankaat yhteen ennenkuin laitaa sen vinonauhan.
Käytä paljon nuppineuloja kankaiden yhteen pitämisessä, niin hyvä siitä tulee, mut katso tarkkaan et otat kaikki myös pois. Tai sit harsit aluksi ja ompelet vasta sitten.