¤¤MAALISkuisten viikonloppu huhuu¤¤
Kommentit (13)
Pääsinpä minäkin punkasta tänään ylös. Eilen illalla iski hirveä oksennustauti! :/ Hyvä kun saunasta kerkesin vessaan. Olo on ollu kauhean hutera. Toivotaan että ei tartu neitiimme.
Ihmettelin eilen jo vähän kun oli veto ihan pois. Siivouksesta tuli pakkopulla enkä mitään ois jaksanut tehdä. Iltakasilta oisin ollu valmis petiin mutta lähdin sit kuitenkin saunaan.
Likka on taas pariin päivään oppinu uusia juttuja. Ryömiminen edistyy ja nyt viuhtoo jo huoneesta toiseen. Konttausasentoon käy vähän väliä mutta ei konttaa..Istumaan pääsee hyvällä tsäkällä itse.
Siinäpä tärkeimmät kuulumiset, moi taas!
Ihan ekaksi TUULIA: Hui kauhea kun sun viikot menee nopsaan!!! Jo rv19!! Pian puoliväli :)
Ja NASULIINALLE kiva kun siellä typy hokannut ton ryömimisen. Se on niin ihana tunne kun lapsi oppii uutta. Mulle Näpsän ryömimään oppiminen oli kans suuri ylpeyden aihe. Samalla tuli tunne, että lapsi on " normaali" . Ja nyt sitten murehdin kun ei toinen konttaa. Vaikka tänäänkin kyllä siirsi kontallaan hieman käsiä eteenpäin, mutta kun hokaa että polvet on liian kaukana niin pudottaa masun maahan ja matka jatkuu ryömien ;)
Muuten onko muilla sitä ongelmaa ulkoillessa että lapsen kädet vaeltaa toppahaalarin hihoissa?? Meillä on käytössä toi ÄP:n haalari ja vaikka miten hyvin tumput laittaa niin aina ne kätöset luisuu haalarin hihoihin, etenkin pulkkaillessa. Pitäis kai ostaa uus haalari (kirpparilta jos sais edullisesti) nyt lopputalveksi. Vaikka 86-92cm, kun tossa ÄP:n haalarissa ainakin meidän likalla on niin pitkät koivet että alkaa nilkat paleltua. Ja kai pitäs kattoa jos löytys kirpparilta jotkut talvikenkunatkin nyt pariksi kuukaudeksi. Ihan uutena ei viitti kyllä ostaa näin lyhyeks aikaa.
Miehellä vaivaa taas tenniskyynärpää ja sai siihen eilen kortisonipiikin ja on 2vrk nostokielto. Eli se tarkoittaa että kaikki Näpsän kanniskelut, pyllyn pesut jne on mun heiniä, ÄÄH.
Meitsillä alkaa sit ens viikolla vähän erilainen arki kun palaan opiskelemaan. En tiedä ehinkö kuinka usein pinoon..
Noniin jätämpä muille tilaa.
IHANAA WEEKENDIÄ KAIKILLE!
-miuqu ja nti näpsä pian 10kk-
Laitoin juuri Jennan nukkumaan. Loppuiltaa vietetään sitten miehen kanssa saunoen ja rentoutuen.
TUULIA: Voi hurja kuinka kateellinen mä olenkaan noista sun raskausviikoista. Meikkis kun toivoo niiiiiin kovasti Jennalle pikkusiskoa tai -veljeä. No, joku päivä sitten, tai sitten ei.
NASULINA: Eipä meilläkään vielä(kään) kontata. Kovasti Jenna harjoittelee taas, pienen tauon jälkeen, mutta eteepäin ei konttaamalla pääse. Äiti tuntuu tuskastuvan enemmän kuin tytär, kun ei tuo konttaus millään suju =) Mutta aikanaan, kaikki aikanaan.
MIUQU: Meillä otettiin toinen toppapuku käyttöön, kun se ÄP:n puku kävi lahkeista lyhkäsiksi. Nyt on käytössä Reiman 80 cm puku, jonka oon kirppikseltä joskus ostanut ja se on nyt ihan sopiva. Nyt rupesi vaan kauhistuttamaan, kun ostettiin Jennalle ensi syksyksi 86 cm Reimatecin toppapuku, että mahtuukohan se ensi talvena päälle. Kääks! Hitto vie, kallis puku. Toivottavasti ei jää käyttämättä.
Tämä äiti taitaa nyt lähteä saunomaan ja sitten pitää jännittää tulisiko tänään jo ne minun pallot ja kolahtaisi hirmuisen iso lottovoitto (tosin en ees tiedä paljonko on potissa).
Mukavaa lauantai-illan jatkoa ja muistakaahan huomenna käydä äänestämässä, jos ette ole ennakkoon äänestäneet!
Marju ja unten mailla oleva Jennukka
Heipsis vaan kaikille!
Niin tosiaan, poika otti tänään ensimmäiset askeleet ilman tukea ja useaan otteeseen päivän aikana! Ikää pojalla siis 10kk10pv. Kyllä on äiti ylpeä=) Tätä asiaa kai saa täällä tuulettaa?! Tiedän kyllä, että kaikki vauvat kehittyy ajallaan ja omaa tahtiaan, joten toiv. kukaan ei vedä hernettä nenään. Poika on kyllä noitten hamppien puhkeamisen suhteen jälkijunassa, ku niitä löytyy alaikenestä kaksi kappaletta =)!
Muuten meitin viikonloppu on ollu ihan rauhallinen. Miehellä on huomenna kisat (ajaa enduroa), joten suuntaamme Tuukan kanssa metsään kannustamaan iskää.
Ja muuta.... Mulla on kauhee vauvakuume! Ollaan miehen kanssa mietitty, et josko annettais pikkukakkosen tulla sit ku on tullakseen, ku Tuukka on viettänyt 1v-synttärinsä. Joten siis " kateudesta vihreänä" =) olen lueskellu tämänkin palstan plussauutisia ja raskaustuntemuksia. Olen myös useasti käyny lueskelemassa vauvakuume-palstaa...
Mutta nyt toivotan kaikille mukavaa lauantai-illan jatkoa!
Noopu (ja Tuukka 18.3.)
Maalispoitsu on aamunokosillaan, joten kunhan herää, niin marssitaan porukalla vaalipaikalle. Ehdotin koko perheen voimin suoritettavaa kävelylenkkiä sinne ja takaisin, mutta mies ei vielä osaa sanoa, miten voimansa näin sunnuntaiaamuna jakaa... Vaikka tämä ulkoiluidea vesittyisikin, niin suuntaan joka tapauksessa ladulle kunhan pikkumiehet ovat päiväunilla.
Onpas kiva lukea näitä vauvauutisia, vauvakuumeiluja ja odotusfiiliksiä! Tuulia tosiaan jo raskauden puolivälissä, näin se vain aika kuluu... Minullakin mielessä pyörii välillä, että milloinkas kolmatta, mutta annetaan ajan kulua tässäkin asiassa ;) Ehkä sitten ajankohtaista, kun 3,5v lähestyy kouluikää. :)) Mutta tosiaan, ei pidä liikoja suunnitella totean nimimerkillä " yritystä noin vuoden verran ennen kuin raskaaksi" .
Toppapuvusta eilen juttelitte: Meidän pojalle ä-puku on liian pieni, joten olemme pukeneet hälle esikoisen ensimmäisen ostetun puvun. Koko on 86 cm (poika itse 9.1. neuvolan mittauksissa 77 cm), ja siinä on hyvin tilaa lopputalveksikin. Hivenen liian iso, jos mietin, että laittaisimme kokeeksi kengät jalkaan. Mahdollisesti voisi ulkonakin sitten kävellä. Näitä mittatietoja ajattelin laittaa, jos mietitte puvun ostoa. Esikoinen on syntynyt lokakuussa ja ostimme sitten 2v.-talveksi 98 senttisen puvun, joka on vieläkin sopiva. Ja oli silloinkin. Pojat ovat meillä aika pitkiä kyllä.
Hulinata riittää, mutta jospa tekstini jokkain tavalla ymmärrettävää. Jepulis. Topsanteri heräsi pinniksestään, joten nyt vaatteet päälle ja ulos. Illalla sitten vaalituloksia jännäämään!
Pippandii
ja onnea Noopulle! :) Tottakai täällä saa hehkutella vauvojen uusia taitoja! Meidän neiti ei ole niin sporttinen joten en ole päässyt vielä hehkuttamaan kuin ryömimistä :) Sanoja muuten tulee nyt ihan säännöllisesti: ätä/äiti, izi, hauva, vauva ja kukka on kakka. Uskoisin että ainakin osa tulee tarkoituksella, tiedä sit. Matkii kyl jos sanon vaikka baa-baa, toistaa siis perässä silloin kun huvittaa.
Ihanaa kun tuo mahatauti hellitti! Huh huh, kamala tauti. Vielä en uskalla huokaista helpotuksesta kuitenkaan...toivottavasti ei tartu likkaan. Meillä on ollu siis todellista löksimistä koko viikonloppu kun itselläni oli veto niin pois. Tänään ajateltiin että mennään äänestämään ja anoppilaan kylään.
Ihana ilma ulkona, arska paistelee! Vielä en tohdi pitkälle lenkille lähteä, sen verran vielä hutera olo kun en oo syöny kun pussikeiton eilen. Nyt jo nälkä kurniikin!
Meillä on äp:n toppis ihan ok, mitä nyt kädet vaeltaa missä sattuu. Yläosa siis iso, alaosa sopiva. Ostin kirppikseltä 80cm reimatecin, se on sopiva ja lämminkin kun siinä on napeilla irroitettava " karvavuori" . Menee siis ehkä vielä keväällä ilman vuorta. Sit ollaan kummeilta saatu nalle puhin toppis, se on kokoa 74 ja menee nippanappa. Se on kyl lämmin kun siinä on fleecevuori.
Vauvakuume pukkaa täälläkin aika ajoin...Mutta vielä ei ole meillä se aika. Olen jotenkin liian mukavuudenhaluinen ihminen että " jaksaisin" kahta ihan pientä. Olipas hölmösti sanottu! Mutta haluamme siis noin. 3 vuoden ikäeron. Eipä tuotakaan voi suunnitella, luoja suo mitä suo mutta aina voi haaveilla :) Tulipa sekava sepustus.
Ystävälleni tehdään suunniteltu sektio huhtikuussa ja hän pyysi minua tukihenkilöksi. KUIKS! Suostuin tietenkin, toivottavasti en pyörry.
No niin, nyt mies huutelee aamupalalle, saas nähdä mitä pystyn syömään. Moikka ja jännittävää vaali-iltaa kaikille!
T: N&N
Eelillä näyttäis sujuvan jo nuo yhdet päikkikset. Vielä ei vaan ole tullut toivottua pidennystä yöuniin.. Herää siis edelleen kuudelta. Nukkumaan menee puol kasin - kasin aikoihin. Olis hyvä, jos jaksais illalla valvoa vähän myöhempään.
Pottailu on alkanut myös sujua, Eeli vaan taitaa luulla, että kehut tulee aina, kun ottaa vaipan pois ja saa pienet lirut aikaiseksi ;) Kun en joka kerta kuitenkaan käytä potalla. Pitänee alkaa käyttämään joka vaipan vaihdon yhteydessä.
Onneksi Eelillä alkaa flunssa pikkuhiljaa helpottaa, toivottavasti ei tule enää takaisin.
Mä kateellisena luin aikaisempia pinoja, kun joku oli saanut jo muksunsa syömään lautaselta itse. Eeli työntäis vaan kätensä sinne ja sotkis niin paljon kuin ehtis.. Tuttiullosta ei yritäkään itse juoda, osaa kyllä näköjään passauttamisen taidon..
Mulla on vähän haikee olo, kun olisin aina halunnut isompaa perhettä, mutta näyttää nyt siltä, että tämä jää tähän kahteen. Sen verran vaikeita on ollut molemmat raskaudet, etten taida jaksaa enää yhtään.. Mutta tottakai olen ikionnellinen näistä kahdestakin lapsosesta :)
Rosa rv 22+2 ja Eeli
Olen kyllä lueskellut pinoja mutten ole vastannut tai kommentoinut mitenkään.
Onnittelut plussanneille ja pikkuisten odottajille !
HAALARISTA: Meillä on käytössä ÄP:n haalari ja on ihan sopiva. Käsien vaeltamisen mä estin ainakin osaksi niin että kiinnitin rukkaset sisäbodyn hihaan niillä lapaspidikkeillä. Näin vaikka käsi vaeltais hihaan koko rukkaspaketti seuraa mukana :)
Meillä on myös otettu ensiaskeleet ilman tukea jo pari viikkoa sitten. Nyt aina välillä taitoa treenataan. Sanoja myös harjoitellaan oiken kovasti. Pulkkailu ja keinuminen on ulkoleikeistä jees, konttailu maassa myös satunnaisesti. Pojalla on käytössä sellaiset KUOMAN tarralliset talvikengät ovat vielä aika isot mutta pysyvät paremmin jalassa kuin ei tarralliset.
Mulla on myös kova vauvakuume mutta on päätetty että odotellaan ainakin pari kuukautta vielä....
Mukavan aurinkoista sunnuntaita kaikille !
T: vupii ja maalisheppu
Ja Rosalla on raskaus jo yli puolenvälin! Mutta siis jotain ongelmiako matkassa? Kipuja tms? Mulla oli kanssa puolivälistä lähtien sillon kaikenmaailman kipuja ja kävin useaan kertaan ultrassakin ja labraan jätin näytteitä. Onneksi ei sitten kuitenkaan koskaan ollut mitään sen kummempaa. Että toivotaan, et sullakin sujuu loppuun asti kunnialla. Hankalaa vaan, jos ei esim. pysty kovasti nosteleen tai muuta, kun on kuitenkin se esikkokin kaitsettavana.
Enpä ole huomannut muuten, että Helmillä olis lähteneet kädet vaeltelmaan toppiksen sisään. Se äp-n toppahaalari on kyllä yläosastaan tosi tilava ja Helmi näyttääkin aina ihan bodarilta se päällä vaunuissa istuessaan! Mutta ilmeisesti tumput on sen verran piukat, että ei pääse käsiään niistä vetämään. Toisaalta, eipä tuo kauheesti käsillään mitään tee, kun vaunutellaan. Ne tököttää tikkusuorana sivuille jalkapeitteen päällä.
Meilläkin on siskonpojalta peritty (lilan värinen) haalari odottamassa käyttäjäänsä kaapissa. Se on kokoa 80 ja varmasti ihan passeli pian. Mulla ei ole yhtään hajuakaan, miten pitkä tuo tyttö nyt on, kun viimeksi on mitattu 8 kk iässsä ja seuraavan kerran neuvola on vasta 1v iässä. Voisin täällä kotikonstein vähän mittaillakin. Viimeks hän oli 73 cm. Siis sillon 8kk. Luulisin, että ainakin pari senttiä on lisää tullut. Mutta että se äp:n toppis on kyllä ihan sopiva, tosin myös meillä vähän lahkeeet alkaa jäädä lyhyiksi. Niin, ja onhan meillä vielä siskonpojan peruja kelsihaalarikin, mutta se ei olekaan sitten mikään ulkonamöyrimisvaate, vaan ns. edustushaalari. :9
Kävipä muuten oudosti sen korvalääkkeen kanssa! Kuuri oli seitsemälle päivälle, mutta lääke riitti hikisesti just kuudennen päivän iltaan. Vaikka annoin kyllä joka ikinen kerta tasan tarkkaan sen 2 ml, mitä ohjeessa oli. Kuka on vastuussa, jos lääkkeen vaikutus ei nyt olekaan täydellinen?
Jaahas. Mies tuli salilta ja meillä alkaa pian pora laulamaan. Pitäs laittaa muutamia hyllyjä seiniin ja vaihtaa turvaportti toisinpäin kääntyväksi. Tosin Helmi menee just pian nukkumaan, niin ans kattoo kuinka paljon tässä kerkiää porailla yhtään mitään. Vaikka kyllä hän silloin nukkui ihan täysiään, kun viimeksi asennettiin turvaporttia. Mies porasti betoniseinään kaksi syvää reikää ja tyttö vaan vetää unta palloon.
Eipä kai sitten muuta. taidan lähteä tästä syäömään vähän lisää eilen tehtyä pitsaa ja salaattia. Vielä kun ois limpparia...
Moiks!"
lehtovi ja Helmi 10 kk 1pv, paitsi jos viikoissa laskettaisiin, niin hän olisi jo yli 11 kk...
Päätinkin sitten leipoa vasta tänään kun eilen oli jotenkin niin veto pois!Nyt herkut odottaa vieraita.Samalla on pesukoneet hyrränneet ja imuris surissu.Vähän harmittaa kun ois niin keväinen ilma ulkona ja tää päivä menee tässä sisällä.Meille tulee Mimmin eno ja kummit kylään tuossa kolmen maissa.Aamusta käytiin heti äänestämässä.
ROSA: minuukin jäi kiinnostamaan miten sinulla on raskaus mennyt?
Itse olen nyt voinut ihan hyvin.Vähän surkuttelin sitä,ettei ole mahalle samalla tavalla aikaa kun Mimmiä odottaessa.Sängyssä sitten silittelen ja paijaan..Mies aina silloin tällöin muistaa että hei siehän olet raskaana!" Huomio menee niin tuohon neitiin.Kyllä mieskin kovasti oottaa ja jännittää keskiviikkoista ultraa.Toivottavasti sykerö päättää näyttää kumpa hän oikein on?! Tyttöä me kyllä veikataan.Ainakin masu on ihan saman muotoinen kun Mimmistä. Mutta niin kuin Lehtovi kirjoitti ja Miuqu,viikot menee niin nopsaa!!!!!!
Meillä ei ole äp:puku ollut enään käytössä kun neidillä myös housunpuntit jäi lyhkäiseksi.Meillä kanssa välillä on pelkät rukkaset hihoissa ja kädet ties missä.Ostin syksyllä 80cm lassie puvun ja se on ollut ihan hyvä.Ainoastaan tälläsillä ilmoilla tuossa kuistilla liian kuuma.Nyt neidillä onkin vaan villapuku vaunuissa.Vaikeaa tuo pukeminen..
Jos nyt menis vielä siivoamaan tuon keittiön..
Tuulia,Mimmi ja sykerö rv 19+1
Niin, mulla oli Eelin kanssa oikeastaan koko raskausajan outoja mahakipuja, jotka ylsi pahimmillaan alavatsan, -selän ja munuaisten alueelle. Sellaista polttavaa kipua. Ei kuitenkaan supistuksia. Diagnoosi oli aina vaan selittämätön vatsakipu, eivät yhtään osanneet sanoa mikä vaivasi.
Osasinkin jo odottaa, ettei tämäkään raskaus tulisi olemaan helppo, mutta pahempaa on ollut nyt. Vatsa on sekaisin ainakin kerran kolmessa päivässä, välillä useamminkin. Ei ole mitään väliä mitä syön tai teen. Ja kun maha on sekaisin, niin oikeesti tuntuu välillä, että pyörryn tuonne vessaan. Olen tästä puhunut neuvolassa, muttei ne mitään osaa sanoa...
Tosi kiva olla Eelin kans sillon, kun viiden minuutin välein on juostava vessassa ja koskaan ei tiedä, milloin sinne pyörryn.. Että sellasta.
Rosa
rauhallinen on taas ollut viikonloppu. Mies tosin oli riennoissaan pe ja kotiutui vasta lauantaina iltapäivästä. Siis suunnitelmallisesti, riennot kun olivat Tampereella.
Tänään käytiin naapurien kanssa Seurasaaressa kaunista ilmaa ihastelemassa ja makkaraa grillaamassa. Nam. Laitettiin Kaisalle ekan kerran kengät jalkaan ulos. Ihan hyvin niillä osattiin astella, tosin aina välillä piti kumartua ihmettelemään sekä niitä kenkiä että lumista maata.
Iltapäivästä myös me kävimme äänestämässä ja kohtahan se selviääkin kummasta tulee presidentti. Vaali-illan jatkoa kaikille, kuullaan taas huomenna.
kua ja Kaisa 25.3
Mites se viikonloppu on lähtenyt menemään? Me käytiin äsken mummolassa syömässä,heillä on 28v hääpäivä. Ehkä joskus mekin olemme mieheni kanssa olleet niin kauan naimisissa..Oi,miten vanhoja sitä sitten ollaan..voidaan jo ehkä olla isovanhempia mekin.
Pitäs käydä leipomaan pullaa.Meinasin omenapiirakoita tehä ja ihan tavallisia pullia.Nyt vaan on niin raukea olo ettei juurikaan jaksais.
Viime yönä Mimmi heräs kerran kolmen aikaa ja siinä meni pieni tovi kun sain uudestaan nukkumaan.Hyvin meni muuten yö.Tänään nukkuu jo toisia unia,kun autossa otti pienet tirsat.
Juu ei tässä nyt sen kummempia tule mieleen!!
Ihana ilma,niin keväistä! ;)
Tuulia,Mimmi ja sykerö rv19