tukkoinen nenä, mistä apu?
olen käyttänyt vicks nenäsumutetta jonkin aikaa ja nyt nenä tuntuu tukkoiselta koko ajan mitä tehdä ?? auttaako keittosuola liuos ??
Kommentit (3)
Kokeile höyryhengitystä vaikka vicksillä.
minäkin olen nuhanenä, ja kokeillut jos jonkinlaista konstia.
Välittömän helpotuksen tukkoisuuteen tuo apteekista saatava Otrivin Menthol- nenäsuihke, se on ihan loistavaa, kannattaa laittaa esim ennen nukkumaan menoa niin pysyy nenä auki.
Toinen hyvä on Nozoil- nenäöljy, se kostuttaa nenän limakalvoja ja auttaa niitä pysymään " auki" . Siinä ei ole mitään lääkeaineita vaan sisältää seesamiöljyä.
Apteekista voi ostaa myös Sarvikuono nenänhuuhtelukannun, ja huuhdella sieraimia aamuin illoin keittosuolaliuoksella (NaCl), niin tukoisuus helpottaa ja ehkäiset samalla poskiontelon tulehduksia.
Lääkärin reseptillä saatavista lääkkeistä hyvä on Duact.
Humidose on hyvä nenäsuihke jos nenän limakalvot on kuivat ja/tai ahtaat, jolloin räkää on vaikea saada pois. Flunssanuhaan auttaa esim. sipulihake/renkaat, valkosipuli, höyryhengitys ja tiikeribalsamia rinnuksille.