Uskallatteko äänestää toisin kuin miehenne?
Kun miehen mielestä mun pitäis äänestää toista ehdokasta, mitä mun sydän sanoo.
Ekalla kierroksella jo taivuin miehen tahtoon, mutta nyt ajattelin uhmata miestäni... En vaan tiedä uskallanko...
Kommentit (18)
Me äänestetään aina eri puoluetta. Paitsi nyt, molemmat äänestämme Tarjaa.
ja olen äänestänyt eri ehdokasta joissakin vaaleissa. Monesti vaan menee yksiin noi ehdokasvalinnat.
Tosin satuttiin olemaan tällä kierroksella samaa mieltä ;)
Toivottavasti kysymyksesi oli pilaa...ei kai kukaan mihensä tai vaimonsa mieliksi äänestä jotain muuta, kuin ketä itse haluaa...huh. Ja selvennätkö vielä miksi on kyse uskalluksesta?
Me emme yleensä edes keskustele siitä, ketä olemme äänestäneet. Mutta nyt pressan vaalien alla ollaan mietitty asiaa ja olen sanonut, että minun ääneni menee Tarjalle. Mies taitaa olla samalla linjalla.
Vierailija:
Toivottavasti kysymyksesi oli pilaa...ei kai kukaan mihensä tai vaimonsa mieliksi äänestä jotain muuta, kuin ketä itse haluaa...huh. Ja selvennätkö vielä miksi on kyse uskalluksesta?
Viime pressan vaaleissa mieheni suuttui minulle niin, että pernani repesi.
kai se on taas pakko äänestää miehen mielen mukaan :-(
AP
Kaipa hän kertoisi, jos kysyisin (ja melkoisen varma olen kyllä kysymättäkin), mutta vaalisalaisuus on minusta perusoikeus.
Meillä ei olla edes kysytty suoraan toisiltamme, ketä äänestetään, vaikka politiikasta keskustellaankin jonkun verran. Mulla on aika paljon pehmeämmät arvot kuin miehellä, mutta nyt taidettiin olla yhteisessä Tarja-rintamassa. :)
Eli uskallan. Kyllä meillä ainakin uskalletaan olla eri mieltä. Molemmat äänestää oman mieltymyksensä mukaan. ei tulisi mieleenkään äänestää miehen mielipiteiden mukaan jos hän eri kannalla kun minä enkä itsekään yritä käännyttää miestä omien mielipiteideni kannalle.
Hakkasiko miehesi sinut??? Miksi kerrot ketä äänestät???
juuri tämmöisiä idiootteja on tämä palsta täysi.
No äänestäppä sitten kuin miehesi haluaa, ettei tuu turpiin.
Ja kuinka se miehes muuten sinne äänestyskoppiin näkee, ketä äänestät?
Vai että usakllatko, uuuiiiii uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuiiiiiiiiiiiiii.
Tommosta ämmää tekisi jo mieleni vetää turpaan ihan sen takia että herää
tosta alennustilastaan.
Että ihan usakallatko?
Voi vittu miten säälittävää.
Nyt varmaan tulee sulla kuset housuun.
Mutta vastaan, että äänestän ketä haluan tai olen äänestämättä.
Ei kuulu mun miehelle pätkääkään.
Hui kun oon rohkea....
toista kun mä oon pentule sille sanonut ett äänestää mun ehdokasta!!! =)
Yksinhän siellä kopissa ollaan...äänestät niin kuin sydän sanoo ja sanot ukolle, mitä hän tahtoo kuulla ja molemmat ovat tyytyväisiä. Yksinkertaista. Pidä kiinni periaatteistasi!
Vierailija:
Yksinhän siellä kopissa ollaan...äänestät niin kuin sydän sanoo ja sanot ukolle, mitä hän tahtoo kuulla ja molemmat ovat tyytyväisiä. Yksinkertaista. Pidä kiinni periaatteistasi!
Tiedän, että olen naurettava, mutta ette tiedä koko tilannetta. Tää on niin vaikeata...
Ap
Jos niin on, niin valehtele sille äänestäneesi hänen ehdokastaan. Minä kyllä päätän meidän parisuhteessa ihan itse tämmöiset asiat...
Kun ollaan molemmat samaa mieltä tällä(kin) kierroksella.
Arvaan kyllä, että ette usko minua...