Onko aikuiskoulutuksessa toimivia / toimineita opettajia / kouluttajia?
Miten olette viihtyneet työssänne? Mikä hyvää, mikä huonoa?
Itselleni tarjoutumassa mahdollisuus alan vaihtoon sinne puolelle, ja kiinnostaisi kovasti tietää..
Kommentit (2)
Itse olen ollut lyhyitä jaksoja tuntiopena sekä kouluttajana aikuiskoulutuksen puolella.Olen tehnyt sijaisuuksia myös paljon ala-asteella joten vertailukohtaa löytyy aikuisten ja lasten kesken.Tämän lisäksi olen ollut itse myös aikuisopiskelijana joten näkökulmia aikuisopiskelijoihinkin löytyy.
Plussaa: Yleensä (ei tietenkään kaikki) aikuisopiskelijat ovat motivoituneempia opiskelijoita. Heidän kanssaan pystyy tunneilla keskustelemaan eri näkökannoista, sillä jokaisella on yleensä enemmän tai vähemmän elämänkokemusta ja tietoa, joten opekin oppii siinä sivussa uusia asioita. Eli opetusta voi pohjustaa hyvin oppilaiden omilla kokemuksilla aina käsiteltävästä aiheesta. Ryhmässä saattaa olla myös joku jolla on jo spesiaalitietoa jostain aiheesta-tätä voi käyttää hyödyksi. Aikuisopiskelijoiden tunneilla ei yleensä ole " järjestyshäiriöitä" :)
Miinusta: Tunnit täytyy valmistella todella hyvin, sillä kuten jo aikaisemmin totesin aikuisopiskelijalla on jo aikaisempaa tietoa monista asioista, joten " open" täytyy olla vakuuttava ja tarkistaa faktat
asioista joita opettaa.Aikuisporukassa on vaikeampi saada yleensä oppilaita keskustelemaan(me jäykät suomalaiset) joten open tulee olla innostava ja " valmistella" tunnit niin että mielenkiinto säilyy. Jos olet nuorempi kuin opetettavasi täytyy sinun pystyä kuitenkin olemaan vakuuttava. Itse opetin 25 vuotiaana ryhmää, jossa vanhin oli noin 50-vuotias, joten " alemmuuskompleksia" ei saa olla.
Aikuiskouluttaja pärjää hyvin , kun tosiaan valmistelee tunnit hyvin ja jättää tilaa myös runsaalle keskustelulle.Myös huumorintaju ja tietty rentous on hyvästä. Oppilaat myös arvostavat sitä, että ope kuuntelee " heidän kokemuksiaan" asiasta.Aikuiskouluttajanakin täytyy huomioida se, että joukossa saattaa olla hitaampia oppijoita tai sellaisia joilla on oppimisvaikeuksia, joten ryhmän analyysi on hyvä tehdä etukäteen.Aikuiset arvostavat myös enemmän konkreettista tekemistä kuin pelkkää kirjatekstin pänttäämistä. Lisäksi jos pystyy sitomaan opetuksen jotenkin arkipäivän tilanteisiin (esimerkit jne) niin aina parempi.
on monin verroin paremmin palkattu, mutta en vaan viihdy... (arvomaailma & työtahti ns. todella kovia).
Eli olen valmis tuloista tinkimään reilustikin, jotta pääsisin opetusalalle ja nimenomaan tuonne aikuiskoulutuksen puolelle, Oman osaamisen jakaminen muille, motivoituneet opiskelijat, mahdollisuus tehdä osa työstä kotona (opetuksen valmistelu) kiinnostavat..
Kokemuksia muilta kaipailen!