Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko teillä jääkaapissa aina jotain...

Vierailija
17.01.2006 |

leivänpäällistä muutakin kuin voita/marg.

Kuten juustoa, leikkeleitä, tomaattia, kurkkua, paprikaa tms.?



Millaisia leivänpäällysteitä teillä on yleensä?

Laittakaapa esimerkkejä, jos tulisi muillekin jotain uutta vaihtelua... =)

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
17.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

levitettä, sulatejuustoa, tuorejuustoa, juustoa, leikkeleitä (kalkkunametvurstia, naudanlihametvurstia ja ohuen ohutta kalkkunaa juuri nyt), herkkukurkkua ja tuoretta kurkkua, maapähkinävoita, hilloa, banaania.

Vierailija
2/10 |
17.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kinkkua ja/tai meetwurstia ja juustoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
17.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on yleensä aina juustoa, jotain leikkelettä sekä kotimaista kurkkua... sitä yritän joka kerta ostaa vaikka onkin niin helkutin kallista nyt. harvemmin tulee paprikaa ostettua muuta kun ruokia varten joskus.. tuorejuustoa meillä käytetään vaan ruuanlaittoon tai leivontaan, sulatejuustoa ei kukaan syö.. ai niin ja onhan siellä omatekemiäni maustekurkkujakin! nam! =)

Vierailija
4/10 |
17.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin kylla meilla kuluu enemman lihaa (joko jotakin pastramia taikka itse paistettua possua tms.), juustoa, kananmunaa, paprikaa, tomaattia, kurkkua ja salaattia ilman sita leipaa, mutta nuo ovat ne meidan yleisimmat leipien taytteet ja niita on kylla melkein aina jaakaapissa.

Vierailija
5/10 |
17.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä myös jotain leikkelettä ja vihanneksia, tällä hetkellä on myös maksamakkaraa.

Vierailija
6/10 |
17.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina vaan terveellisiä leivänpäällysteitä, kuten polar 5% juustoa, kalkkunaleikettä ja vihanneksia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
17.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

-kahta eri juustoa (mies syö voimakkaita juustoja kuten monalisaa, me lasten kanssa mietoja kuten edamia)

-muutamaa erilaista leikettä (lapset tykkäävät balkanista ja lauantaista, mies meetwurstista, minä uhuen ohuista possufileistä)

-suolakurkkua

-kurkkua

-tomaattia

-paprikaa

-yleensä myös sulatejuustoja, erimakuissia, valkosipuli yleisin.



Kasvis puoli saattaa joskus loppua, mutta muuten kyllä löytyy.

Olemme kovia leivän syöjiä muutenkin =)

Vierailija
8/10 |
17.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kalkkunaleikkelettä, kurkkua, tomaattia, paprikaa ja valkosipulilevitettä.

Nämä 5 eivät ehdi loppua, koska minä tai mies tuo töistä kotiin tullessaan melkein joka päivä varmuuden vuoksi lisää :) .

Meillä syödään salaattia ruuan kanssa, joten siksikin on aina tuota vihannespuolta paljon...lisäksi siis jäävuorisalaattia tai rucolaa :) .



Lisäksi on pippurinautaa, suolakurkkuja ja SILLIÄ :D . Joskus myös kraavilohta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
17.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

- juustoa (minä syön vaan Goudaa, eli sitä valmiina viipaleina, ja Emmentalia miehelle, myös valmiina viipaleina)

- metwurstia/lauantaimakkaraa

- kinkkua (minä tykkään vaan keittokinkusta, mies taas saunapalvista)

- sulatejuustoviipaleita on nyt



Vihannespuoli on tosi heikkoa, kun niitä joutuu aina leikkaamaan, eikä kukaan jaksa niitä leikellä leivänpäälle. Laiskoja ollaan ;-)



Välillä on maksamakkaraa, mutta siinäkin tykätään erilaisista miehen kans, niin ei tule syötyä tarpeeksi nopeesti että ei menisi huonoksi.



Juustoakin meillä ei syö kukaan ellei se ole valmiiksi viipaloitua siinä paketissa, ei kukaan jaksa höylätä.

Vierailija
10/10 |
17.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nyt on myös kinkkua, tuorekurkkua, paprikaa ja kirsikkatomaatteja..

Niin ja mies ja lapset käyttää myös välillä silliä ja mätitahnaa, joita myös on melkeinpä aina.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi yhdeksän