7kk,laiheliini,kilpirauhasvaivaako?
Käyrillä suunta alaspäin ollut jo pari kuukautta. Ensi viikolla mennään verikokeisiin. Ruokahalut pojalla mahtavat eikä mitään vaivaa ole ollut muutoinkaan. Neuvolatäti puhui jotakin kilpirauhastoiminnasta, että se ainaskin katsotaan. Enpä tajunnut enempää kysellä ja nyt laittoi mietityttämään. Voisiko joku meitä valaista, jotta ei mene yöunet?
Kommentit (9)
Mutta kun katseli sitä menoa: ryömimistä ja nousemisen harjoittelua niin hikihän siinä tuli itselläkin ja tajusi että ei paino tuolla menolla voi noustakaan ;)
Ja muutenkin se kasvu hidastui ensimmäisten kuukausien jälkeen huimasti, tuntui että ihan pysähtyi.
Meillä kun uppoo, manna-,ruis- ja kaurapuurokin tuosta noin vaan ja kakka-asiatkin hoituu hyvin.
Tuli vaan mieleen, kun itsellä noita " normaaleja" , terveitä, laiheliineja riittää.
jos ovat olleet työssä jo kauan ja nähneet paljon. Sensijaan jos on kyseessä neuvolalääkäri, joka ei ole kokenut neuvolatoiminnassa, ei hän tosiaan tiedä välttämäti yhtään mitään kasvuasioista (siis tietenkin tietää mitä kokeita heti määrätään jne mutta esim ei osaa sanoa, milloin on hälyttävästi kasvu muuttunut, jos ei ole selkeästi pudonnut käyriltä) LAstenlääkäri on oikea ihminen arvioimaan kasvua tarkemmin. Mun lapsen kasvu hidastui, ja neuvolalääkäri väitti ettei vielä tarvitse huolestua, koska jotkut raja-arvot eivät täyty kasvukäyräseulonnassa. Mutta terkkari sanoi, että täyttyy kyllä, koska on kahdenlaista tapaa seuloa sitä kasvua, ja jos jompi kumpi niistä arvoita täyttyy, niin sitten tutkitaan. Tuota ei vain neuvolalääkäri tiennyt. Terkkari (erittäin kokenut) opasti sitten lääkäriä, ja saatiin tutkimukset käyntiin.
Mutta lastenlääkärille siis!
Tiedoksi sille joka kirjoitti näin;
Toivottavasti ei johtuisi kilpirauhasen vajaatoiminnasta, vaan olisi jonkin tilapäinen juttu. Keliakiakin voi aiheutta pienipainoisuutta vauvalla.
Eli nyt siis ylimääräisellä käynnillä pituuskasvu hidastunut, mutta painoa oltiin saatu edellisestä alas humpsahduksesta pikkuriikkisen ylöspäin.
Juttele lääkärin kanssa, syy kyllä selviää sitten kokeissa ja tarkemmissa tutkimuksissa jos semmoinen on. Usein 7 kk:n ikäinen laihtuu ihan vaan siksi, että fyysinen aktiivisuus lisääntyy.