Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Sama äitiyspäiväraha kuin edellisestä lapsesta.. mutta, hå?

Vierailija
03.01.2006 |

Olin siis siinä uskossa että saan saman (komannesta nyt) kuin toisesta koska ikäero jää alle sen 3v. Mutta virkailija kysyi mistä tuloista edellinen äpvraha oli muodostunut. Tietenkin se oli pakosti tullut äpvrahan mukaan koska kahdella edellisellä lapsella ikäero 2v. Onko teillä monilapsililla kokemusta tätä hienosta uudistuksesta?! Siis jos uudistus tullut kolmannelle lapselle esim, niin oletteko saanut saman kuin toisen aikan? Vaikea selittää kun ei tähän saa käsiä millään mukaan.. No, jos joku tajusi niin kertokaa KÄYTÄNNÖN kokemuksia, ei siis tarvitse vastata että käy kelalla, tai soita sinne tai laittaa kelan nettisivujen osoitetta.. Kiitosh.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli sinun tapauksessasi et voi saada samaa rahaa kuin ekasta lapsesta, mutta et myöskään samaa kuin toisesta, koska toisen lapsesi äp-rahan olisi pitänyt perustua palkkaan, ei edelliseen äp-rahaan. Näin se vaan menee. Nyt saat siis ilmeisesti sen minimin..

Vierailija
2/4 |
03.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olenkin innolla odottanut tätä uudistusta jolla tuetaan tekemään lapset pienellä ikäerolla. Vaan eipä ole siitä taas mitään hyötyä.. Voi arse!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut viime vuoden äitiyslomalla/hoitovapaalla ja nyt olen tammi-toukokuun töissä. Jään äitiyslomalle toukokuussa.

Lasketaanko tuki siis samoista tuloista kuin esikoisen kanssa vai viime vuoden tuloista?

Vierailija
4/4 |
03.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

hieman parempaa äpvrahaa, ja se olisi kelvannut nyt tälle kolmannellekin. Eihän tuosta uudistukseta ole mitään hyötyä jos viimeksi vahvistetun verotuksenkin mukaan saa jo parempaa tukea vaikka olisi hoitanut kotona lapsensa.Ei ymmärrä kelan järjen juoksua mutta eihän nää lapset ole koskaan mitään rahasampoja olleet..