Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ruokailusta (vauva7kk)

02.01.2006 |

Voisiko joku liha-kasvissoseiden reseptejä tai vinkata miltä sivulta netistä löytyisi? Tälläkin palstalla on varmaan niitä ollu mut ei oo tullu vähään aikaan lueskeltua... Ollaan pari viikkoa lihaakin syöty, hyvin maistuu kaupan soseet joten ajattelin omiakin tehdä ison annoksen ja pakastaa annoksiksi.



Kommentoikaa onkohan meillä ihan pöhkö päivärytmi!



(ajat noin-aikoja)

klo4-7 imetän sängyssä kerran tai kahdesti, riippuu monelta vauva meinaa herätä (jos liian aikaisin, " tainnutan" tissillä vielä tunniksi)

klo9 herätään, aamupesut, aamupuuro/velli

klo12 vauva ulos nukkumaan, sitä ennen imetystä mutta ei vielä lounasta

klo14 vauva herää, lounas; joskus lounas vasta klo15!

klo16 vauva toisille unille

klo18 vauva herää, päivällinen

klo20-21 iltapesut, -puuro/velli, tissiä, syliin/viereen nukahtaa



Imetän aina ennen unia ja syömisen jälkeen heti tai sitten kun maistuu ja " yleiseen kitinään" . Saakohan vauva riittävästi maitoa? Imetän 1-3h välein pieniä toveja, n 6-8krt/pv ja aamuyöllä, jolloin vauva imee parhaiten/pisimpään? Hän on alkanut , kun tarjoan aamu- ja iltapuuroa, ja olen antanutkin taas vaihteeksi velliä; voiko olla sen merkki että tarvitsisi enemmän maitoa? Vai oisko vauva vaan puuroon kyllästynyt; välillä hän söi puuroa innokkaasti isot annokset.



Itseäni mietityttää tuo lounaan ja päivällisen aika: pitäisikö lounas antaa ennen ekoja unia " normaaliin" lounasaikaan? Vauva ei vaan ole silloin yleensä vielä nälkäinen, uninen kylläkin eikä huoli kuin tissiä. Pitäisikö herätä aikaisemmin, jo klo7 jolloin vauva ekan kerran itkeskelee mutta tissille rauhoittuu? En myöskään anna välipalana hed.soseita, se ei rytmiimme sovi, imetän sen sijaan " vähän väliä" . Vauva nukkuu kahdet noin 2h unet ja ne rytmittää päivän, niiden mukaan ruokaa tarjoilen. Kannattaako lähteä rytmiä muuttamaan? Tämä rytmi toimii meillä kyllä hyvin, koska nukutaan pitkään eli turhaan varmaan " normaaleja" ruoka-aikoja tuijotan.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla