Maalitahrat
Vanhana maalitehtailijana tiedän maalien ja pyykin yhteiselon ankeudesta joitakin juttuja.
Jos vaatteissa on öljymaalia tai maaliöljyä eli vernissaa, pese ne erikseen muusta pyykistä. Muuten voi käydä niin, että muutaman viikon kuluttua koko vaatekaappi haisee hyvin tunkaiselle. Silloin vaatteet on pestävä uudestaan.
Öljymaali lähtee pesukoneessa jos sen pesee saman päivänä melko kuumassa. Huom: " öljymaali" -nimen alla myydään nykyään myös alkydihartsiohjaisia maaleja. Ne vaativat liuotin pesun
Jos haluaa lateksimaalin lähtevän vaatteesta, se on heti pantava kylmään veteen, jossa tahran on oltava kokonaan veden peitossa kunnes se pannaan suoraan koneeseen ja pestään. Pesun aloittamisella ei kovin kiirettä.
Kuivuneen lateksimaalitahdan voi yrittää liuottaa pois spriillä, eli pirtulla, tenulla, talousprillä.
Itse olemme käyttäneet pyykinpesuun jo kuusi vuotta pelkästään Allegroa. Katso www.allegrosuomi.com