mitä ihmettä mä teen...
kun 2,8v tyttö ei suostu olemaan ilman vaippaa.yritän pikkareita suostutelle laittamaan mutta poru tulee ja haluaa vaan vaipan.
miten ootte saanu lapsenne kuivaksi?alkaa tulla vaipat tosi kalliiksi kun on vauvakin jolle vaippoja ostetaan!
Kommentit (13)
että miten sitä pitäisi niinkun selittää lapselle että ymmärtää vai pitääkö odottaa että itse haluaa vaipan pois?ap
tiedän että se on omastakin viittimisestä kiinni että jos veisin puolen tunnin välein potalle mutta kun on tuo vauvakin ja koti niin välillä tuntuu että ei riitä aika mihkään ja asiat unohtuu
Onko teillä vauva minkä ikäinen, siis onko aika tuore tuttavuus isosiskolle? Tuli mieleen sellainen asia, että silloin kun uusi perheenjäsen tulee taloon, voi olla huono aika opetella kuivaksi. Useinhan siinä vaiheessa jo kuivaksi oppineet lapsetkin saattavat alkaa kastelemaan uudestaan. Olisiko aikalisän paikka?
Meillä oli jonkun aikaa se, että poika ikäänkuin varmuuden vuoksi halusi vaipan jalkaan vaikka osasi kyllä käydä potalla. Mutta ei suostunut siis laittamaan pikkuhousuja, ei tätä joka päivä ollut, mutta aika usein kuitenkin. Voi olla, että aika vaan teki tehtävänsä, mutta ehkä siitäkin jotain apua oli, että tehtiin tästä semmonen ison pojan juttu, kehuttiin kovasti isoksi pojaksi jne. Käytiin yhdessä ostamassa kaupassa uusia pikkuhousuja ja poika sai itse valita millaisella kuvalla ne pitää olla. Ja toinen asia mikä tuntuu olevan iso ylpeyden aihe pojalle on, että osaa itse pukea ne pikkuhousut. Ja siinä vaiheessa kun tätä kinaa pikkuhousut/vaippa oli niin alkoikin kallistua pikkuhousujen puolelle kun muistutti, että puepas ihan itse kun osaat niin hienosti itse pukea jne.
Meillä esikoinen oppi kuivaksi 2-vuotiaana mutta n. 2,6-3 vuotiaana tuli kausi jolloin halusi ehdottomasti vaipan kun pikkuveljelläkin oli. Olin ihan ihmeissäni kun vaippaa ei oltu käytetty puoleen vuoteen, eikä mitään vahinkojakaan sattunut kertaakaan. Vaippaan hän ei tehnyt mitään kun oli oppinut jo potalla käynnin, mutta halusi vain olla samanlainen kuin pikkuveli. Asia tuli mieleen vain kun vaihdettiin veikalle vaippaa tai vaippapussi sattui jäämään näkyville, joten vältin näitä tilanteita (vaihdoin vaipan kun toinen ei huomioinut sitä ja vaipat ylös hyllyyn) ja jos tyttö halusi vaipan niin annoin sen laittaa (osasi pukea housuvaipat itse). Kerran sattui jopa niinkin hauska tilanne, että illalla ennen nukahtamista olivat sisarukset touhunneet huoneessa niin, että nuorempi oli ottanut vaipan pois ja vanhempi oli sen laittanut itselleen. Kyllä siinä oli naurussa pitelemistä kun menin katsomaan jonkin ajan kuluttua onko kaikki ok, molemmat siis olivat jo täydessä unessa. Mutta uskoisin teilläkin vauvan vaikuttavan tilanteeseen ja ilman suurempaa stressiä katsot ajan kanssa jos olisi ohimenevä kausi!
Tyttö on nyt 2v6kk, ja vaippa täysiä käytössä. Potalle hän ei ole koskaan suostunut kotona, tarhassa kyllä istuu mutta hyvin harvoin sinne jotain tekee. Kotona lopulta keksin kokeilla pöntön pienennysrengasta ja siinä istuu mielellään. Mutta ongelmana on se tuotoksen aikaan saaminen! Jos hän on kotona ilman vaippaa, kyselen vähän väliä pissattaako. Tyttö sanoo joko joo, jolloin yleensä istuu pöntöllä saamatta edes pientä lirua aikaan, tai sitten ei ja puolen minuutin päästä pissat on lattialla. Ainoastaan iltaisin iltapesun jälkeen pissa varmasti tulee pönttöön. Nyt onkin otettu tauko koko touhuun, kysyn haluaako käydä pöntöllä ja jos ei halua niin sitten on vaipassa. Pakolla ei mitään tapahdu ja itse taas en jaksa joka toinen päivä pestä mattoja pissasta. Kaipa se aika auttaa, ensi kesänä juoskoon pihalla pylly paljaana.
Harjoitteluhousut voisi olla myös yksi vaihtoehto? nehän ovat vähän niin kuin vaippa mutta eivät kuitenkaan niin hyvin ime kuin vaippa. Mutta eivät kuitenkaan ole ihan täysin pikkaritkaan :-)
mutta minä ainakin kokeilisin yksinkertaisesti ottaa vaan sen vaipan pois. Kyllähän tuon ikäiselle tulee porua asiasta jos toisesta, mutta ei se maailmaa kaada. Kuivaksioppimisjutut on herkkiä asioita, eikä painostaa saisi, mutta mielestäni tuo on vähän eri asia. Siis potalle en pakottaisi, mutta vaipan voisin kieltäytyä laittamasta. Yhdessä voisitte käydä kaupassa ja tyttö saisi itse valita mieleisensä pikkuhousut. Jos tuntuu, että vahinkoja silti vaan tulee, eikä pissa löydä tietään pottaan, niin harjoitteluhousut voisi olla hyvä idea.
Kaverini kertoi tarinaa sukulaispojastaan, joka kulki vielä 5-vuotiaana täysin vaipoissa. Sukulaistäti oli sanonut pojalle, että saa satasen jos alkaa käydä potalla. Poika taisi olla bisnesmies jo pienestä, koska kaupat tuli ja poika jätti vaipat kerrasta ja ilman vahinkoja. En siis tarkoita, että ap:n tulisi lahjoa lastaan, välillä vaan on niin, että jos sitä lapsen omaa innostusta pottailuun jää odottelemaan, sitä saa odottaa sitten toooosi pitkään.
Opeta säännöllisyyttä. Heti potalle kun: herätään aamulla, aamupalan jälkeen, ennen ruokaa ja ruuan jälkeen, ennen ulos menoa ja sisääntullessa, ennen välipalaa ja sen jälkeen jne.
Ikää pikkumiehellä 2 v 10 kk ja pottailu ei suju sitten millään. Käy potalla säännöllisesti hoidossa ja kotonakin, mutta tulokset on vähäiset. Hoidossa onnistui muutama kuukausi sitten tekemään pissat ja kakat pottaan, mutta kotona ei ole koskaan saanut mitään aikaiseksi sinne. Kuukausi takaperin tuli oikein kunnolla takapakkia, eikä poika suostunut edes istumaan potalla. Nyt taas istuu sujuvasti, mutta ei saa mitään aikaiseksi.
Olemme kokeilleet aivan kaikkea. Poika on käytännössä aina kotona ilman vaippaa, mutta ei siltikään tee mitään, vaan panttaa (ei voi olla kovin terveellistä). Lahjontakaan ei auta. Olemme nyt tulleet pojan hoitajan kanssa siihen tulokseen, että senkun pitää vaippansa vielä talven ajan, mutta keväällä kun ilmat lämpenee, vaippa lähtee meiltä kertaheitolla. Täytyy vain kantaa säkillinen vaatteita hoitoon mukaan.
En koskaan uskonut, että lapsen kuivaksiopettelu olisi näin hankalaa!
tyttö suostu potalle tai pytylle ollenkaan,Vetää kilarit mainitsemisestakin?Joskus pienempänä teki kakat pyttyyn muttei nyt ole saanut puoleen vuoteen mainitakkaan koko asiasta.Tyttö pian 2 vuotias
Eli jos vaippa ei oliskaan niin mukava märkänä. Meillä sattui sellainen ihme, että tyttömme 1v8kk rupesi ihan itse päiväkuivaksi ja on ollut nyt vähän toista viikkoa täysin päiväkuiva. Meillä ei todellakaan harrastettu mitään säännöllistä potattamista tms., vaan tyttö alkoi itse sanomaan " pissa" ja halusi supistajalle. Nyt kun ollaan jouluna käyty mummilassa, tyttö ei ole malttanut käydä pisulla. Aina jos minä ehdotan että " koitetaan tuleeko pisu" , niin koko homma menee ihan kirjan lukemiseksi, ts. pönttöön ei tule mitään.
Osaltaan on asiaan varmasti vaikuttanut kurjan tuntuinen vaippa, käytämme kestoja ja jätin kuivaliinat pois kesällä kun ajattelin sen auttavan kuivaksi oppimista. Tyttöä on kyllä myös kiinnostanut minun vessakäyntini ja vessapaperin käyttöä keksi harjoitella joku aika sitten ennen pissailua;-). Mies ihmetteli kun paperia kuluu...
käymään vaipasta huolimatta. Viestistä ei saanut selkoa suostuuko pissaan pottaan. Lahjominen on auttanut meillä, eli palkkio pottaan tehdystä hädästä. Palkkio voi olla mikä vain mikä lasta mielyttää( meillä saa xylitol-purukumin)