Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko lapseni jotenkin epänormaali, kun ei jää huutamaan perääni kun jätän hänet hoitoon?

Vierailija
20.12.2005 |

Katselee vaan, ja kun sanon että mene syömään / leikkimään, niin lähtee tyytyväisenä muiden mukaan. Miksei hän saa kauheaa eroahdistuskohtausta ja jää roikkumaan punttiin kiinni? Joka paikasta saa lukea, kuinka on normaalia, että lapsi ahdistuu kun joutuu eromaan vanhemmistaan.

Jos hänessä onkin jotain vikaa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
20.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 5 lasta ja kaikki ovat olleet jossain vaiheessa hoidossa, kukaan ei ole koskaan huutanut perään.

Vierailija
2/4 |
20.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei tee tätä kyllä muutenkaan kovin usein eli on luonteeltaan osin sellainen. Tosin tuntuisihan se kivalta jos joskus äiti olisi aivan korvaamaton (tai siis näin voisin kuvitella).



Isovanhempien kanssa lapsi jää aina erittäin tyytyväisenä. Tämä johtuu mielestäni siitä, että lapsi valmistellaan jäämiseen kertomalla mitä tapahtuu ja miksi. Lapsi on myös tottunut jäämisiin (ei ole ollut paljoa hoidossa) siten, että tietää, ettei hoito ole pitkäaikainen ja vanhemmat palaavat silloin kun on sovittu



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
20.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja turvallisuus. Hän luottaa siihen, että häntä ei jätetä lopullisesti. Kertoo tasapainoisesta lapsesta. Asialla ei ole mitään tekemistä rakkauden tai rakkaudettomuuden kanssa.

Vierailija
4/4 |
20.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuntuu kamalalta kun oma lapsi jää huutamaan perään. Itselläkin pääsee itku ja päivä on pilalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän neljä