Lue keskustelun säännöt.
Milloin selviä synnytystapa?
13.12.2005 |
Kysymys kuulosta varmankin silta, että voitanko lauantaina lotossa:P
Mutta...mutta... olin jo iloinen kun kuukauen verran olivat neiti ja herra molemmat päät alhalla ja tänä sitten selvisi ultrassa, että herra B onkin kääntynyt taas.
Kyllä se ihan alatiesynnytyksenä mene jos neiti A omassa asenossa pysy...mutta...!
Jostain on tullut kamala pelko, että herra B sotke koko jutun ja joudun keskelä synnytystä leikatavaksi, elikkä milloin tule synnytystapa keskustelu lääkärin kanssa ja vaikutako toi mun pelko siihen, että saisin leikkauspäätöksen?
Kiitoksia taas!
T:Paksuna 32+6
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
..Tai no epäonnistuneen käynnistyksen jälkeen sen verran, että luvattiin sektio seuraavaksi viikoksi (mitä ei kyllä onneksi koskaan tarvittu). Meillä kanssa b-vauva heitteli voltteja masussa vielä hyvinkin pitkillä viikoilla, mutta a oli niin lähtöasetelmissa, että ehkäpä lääkärit pitivät alatiesynnytystä automaattisena, eivätkä suuremmin keskustelleet aiheesta mun kanssa?
Itsekin muistan jännittäneeni, että mitä jos a tulee alakautta ja b joudutaan leikkaamaan. Taitaapi olla aika normaaleita mietteitä kaksosraskaudessa. Aika harvoin noin kuitenkin taitaa tapahtua.
Mutta siis, jos haluat sektion, niin kannattaa tehdä se selväksi lääkäreille ja miehelle, joka voi toimia henkisenä tukena. Musta ei ainakaan ollut raskausaikana väittelemään kenenkään kanssa, kun meinasi itku tulla niin helposti. Ei ne Sua vastoin tahtoa laita alakautta synnyttämään, mutta ei ne myöskään todennäkösesti ilman minkäännäköstä väittelyä anna sektioaikaa (siis jos ei tietysti ole jotain muita syitä..).
Tsemppiä!
Dummy + termiittikaksikko (7kk)