Missä ikä- tai kehitysvaiheessa imettämisen lopettaminen on helpointa/viisainta?
Onko imetyksellä seitsemänkuiselle enää muuta merkitystä kuin nesteytys ja läheisyyden tarpeen täyttäminen? Saako vauva enää äidin vasta-aineita maidosta? Jos saa, niin onko niillä enää merkitystä immuniteetin kannalta? Onko yöimetyksen lopetus helpompaa puolivuotiaalla kun vanhemmalla vauvalla? Oma tahtohan on kehittyneempi ja hanttiin osataan laittaa paremmin eväin. Vai onko vauva itse auliimpi luopumaan tissittelystä hieman kypsempänä?
Kommentit (7)
Käytännössä infektioherkkyys on siis pienempi vuoden ikään asti. Vai onko? Onko imetyksen määrällä merkitystä? Kiinteiden lisäksi vauva ei juo korviketta tai vettä lainkaan. Hän viihtyy varsin usein rinnalla.
Söi siihen asti rintaa vielä öisin ja aamulla, päivällä ei rintaa enää huolinut.
Lopettaminen kävi helposti, eikä lapsi enää ensimmäisen aamun jälkeen rintaa kaivannut. Samalla loppuivat yösyötöt.
Kai sillä jokin tarkoitus on, että Maailman terveysjärjestön suosituksen mukaan lapsen pääasiallinen ravinto ensimmäiseen ikävuoteen tulisi olla äidinmaito. Ja imetystä on hyvä jatkaa sen jälkeen.
Mieheni just keui kovin imetystä tänään, kun poikamme (8,5 kk) toipui kauheasti räkä-yskätaudista kahdessa päivässä. sanoi, että moinen johtuu varmaan imetyksestä. Tuli kyllä hyvä mieli minulle! :)
Tuohon yöimetykseen en osaa vastata. Me siitä jo jossakin vaiheessa luovuttiin ja pari yötä meni aika hulinaksi, mutta onnistui kyllä (7 kk iässä). Nyt kun jätkä on ollut kipeänä, niin on saanut taas lohtutissiä yölläkin... Kuvittelsin, että kun vuoden iässä alkaa saada tavallista maitoa enemmissä määrin, niin sen tissin tärkeys vähenee ja samalla yöimetykset. Liekö toiveajattelua! :)
Kirjan Breastfeeding - A Guide to Medical Profession mukaan toisen imetysvuoden aikana vasta-aineiden määrä maidossa kasvaa.
Tämä johtuu yleensä siitä, että nautitun maidon määrä vähenee, jolloin vuorokautiset vasta-ainemäärät pysyvät suunnilleen samoina.
Kiinnostaisi tuon sairaanhoitajan lähdeviite.
Monelle vauvalle tulee tuossa noin 9 kk:n iässä takertumisvaihe. Jos sinulle on tärkeää lopettaa imetys pian, kannattaa yrittää hyödyntää vauvan kiinnostusta maailmaan ennen tuota lähentymis- ja takertumisvaihetta. Tuossa läheisyysvaiheessa vieroittaminen on yleensä vaikeampaa. Sitten taas sen jälkeen voi olla helpompaa.
Jos sinulle ei ole väliä, miten monta vuotta imetät, voit antaa lapsen vieroittua myös ihan omaan tahtiinsa. Se tapahtuu useimmiten noin 2-4-vuotiaana.
Lapselle tulee aina vaiheita, joissa imetyksen lopettaminen lempeästi avustettuna on helpompaa kuin toisten vaiheiden aikana. Jos käytät metodia " älä tarjoa, älä kiellä" , pystyt seuraamaan helpommin lapsesi viestejä. Tuon metodin mukaan, jos lapsi haluaa rintaa eikä tyydy syliin, leikkiin, lauluun tms., silloin rintaa annetaan. Kuitenkaan sitä ei koskaan tarjota, vaan odotetaan aina lapsen pyyntöä.
Yksikään lapsistani ei ole rintaa jälkikäteen hamuillut. Kaksi ensimmäistä eivät syöneet lainkaan tuttia, kolmas taas söi. Tuttipulloja meillä on käytetty 1-3 kertaa per lapsi. Rinnasta nokkamukiin, tämä toimi ainakin meillä hyvin. Tosin imettämisen lopetettuani isä siirtyi lapsen nukutuspuuhiin.
Aivan kokonaan ne ivät kuitenkaan häviä.
T:shg