Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voiko vauvan kastaa muussa kuin omassa seurakunnassa?

09.12.2005 |

Hei!



Tyttömme kastajaisia pitäisi alkaa suunnitella. Appivanhemmat tarjoutuivat järjestämään juhlat kodissaan, sillä heillä on paljon tilaa, toisin kuin meillä pienessä kaksiossa. Muutenkin olisi helppoa, jos minun ei tarvitsisi järkkäillä mitään täältä vauvanhoidon lomasta. Ongelmana on se, että appivanhemmat asuvat eri paikkakunnalla, noin tunnin ajomatkan päässä. Kastaminen meidän paikkakunnallamme ja juhlat toisella paikkakunnalla ei käy, sillä useimmat vieraat tulevat sitten eri paikkakunnilta, joten menisi säätämiseksi.



Onko kenelläkään tietoa, voiko vauvan kastaa toisessa seurakunnassa, kun samaa ev. lut. uskontoa kuitenkin tunnustamme? :)



Kiitollisena otan vastaan tietojanne! :)

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
09.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soita vaan heti maanantaina sinne appivanhempien seurakuntaan ja kysy asiaa. Meillä oli kastetilaisuus kotona ja pappi oli eri seurakunnasta kuin missä asumme (meidän vanhempien rippipappia pyydettiin myös kastepapiksi), eikä tuossa ollut minkäänlaista ongelmaa.



Hauskoja kastajaisia!

Vierailija
2/7 |
09.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen ollutkin ristiäisissä joissa toinen kastettavista vauvoista (serkukset) asui eri paikkakunnalla ja toiset vastaavat tuplaristiäiset on tiedossa kohta. Eli kyllä mielestäni onnistuu myös ihan yhden lapsen ristiäisissäkin. Meneehän moni pariskunta kotikunnassaankin naimisiin vaikka asuisi jo muualla tms.



-minskuliina

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siskon tyttö kastettiin eripaikkakunnalla missä asuivat! SEn paikan seurakunta lähetti kaste ja kummitodistukset sille kirkolle missä kastettiin. Seurakunnalt saat varmaan paremmat neuvot.

Vierailija
4/7 |
09.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ristiäisissä ja poika kastettiin Imatralla ja kuuluu Lappeenrannan seurakuntaan. Siitä en ollut ihan varma, oliko pappi kummalta paikkakunnalta. Mutta käsittääkseni saa kummalta paikkakunnalta vaan sen papinkin.

Vierailija
5/7 |
09.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi vauvan kastaa toisella paikkakunnalla, tottakai. Ei sillä ole väliä missä vauva kastetaan. Seurakunnasta saat tarkempaa tietoa, kannattaa kysellä!



Meillä neljä lasta, joista vain yksi (nuorin, 2kk) on kastettu omassa kodissa. Kaikki muut kaukana täältä, n. 1000km päässä :) Papit hoitelee seurakuntien kanssa ne paperijutut, niistä ei tarvii itse huolehtia.



Nasu

Vierailija
6/7 |
09.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis en toki voivottele neg merkityksessä :D Meillä mentiin naimisiin ja kastettiin eri paikkakunnalla eikä vaadi ollenkaan sen enemmän " töitä" => samat paperit täytetään. Valitsemanne pappi tai seurakunta neuvovat varmasti mielellään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla