Buaahaha Katainen
Katainen selittää että työn ilo on kadonnut Suomessa. Onko se ihme jos kohta joka toinen veroeuro menee jonkun elintasopakolaisen taskuun.
Kommentit (6)
kauan kansa joutuu kestämään tätä julkista häpeää maksumiehen roolista euroopassa? Meille nauravat kaikki.
jonka puhuessa musta muuttuu valkoiseksi.
Näinhän ne poliitikot puhuu.
ja täysin turhaan.
Suomen asema EU:ssa on muuttunut selkeästi siitä, mikä se oli, kun EU:hun aikanaan liityttiin. Nyt ollaan maksajien puolella ja se on ihan oikein. Ja jatkossa maksetaan vähemmän kuin viime vuonna. Sekin on ihan oikein. Saivartelua, että pitää katsoa pitempää budjettijaksoa, ja saivartelua joistakin kymmenistä miljoonista, kun meillä on monen miljardin aukkoja budjetissa esim. huonosti hoidetun julkisen sektorin sossu- ja terveyspuolella ja kuntauudistuksen vastustuksen takia.
Jos ymmärrys on tätä tasoa Suomen johtavassa päivälehdessä, niin ei voi kuin ihmetellä.
hallituksen korruptio. Tästä oli kyse. Katainen että kumppanit ovat lahjottu tekemään tämäntyyppisiä päätöksiä. ns. sudet lampaiden vaatteissa
ja täysin turhaan.
Suomen asema EU:ssa on muuttunut selkeästi siitä, mikä se oli, kun EU:hun aikanaan liityttiin. Nyt ollaan maksajien puolella ja se on ihan oikein. Ja jatkossa maksetaan vähemmän kuin viime vuonna. Sekin on ihan oikein. Saivartelua, että pitää katsoa pitempää budjettijaksoa, ja saivartelua joistakin kymmenistä miljoonista, kun meillä on monen miljardin aukkoja budjetissa esim. huonosti hoidetun julkisen sektorin sossu- ja terveyspuolella ja kuntauudistuksen vastustuksen takia.Jos ymmärrys on tätä tasoa Suomen johtavassa päivälehdessä, niin ei voi kuin ihmetellä.
että tosissasi näet nämä asiat mukamas hyvinä, toivon että et ole virkamies tai vaikuttamassa näihin päätöksiin. Johan nämä EU:n raha-aukot alkavat täyttää petoksen merkit, ja näitä ihmisiä pitäisi vielä suojella tällaisesta asioiden muuntelusta?
"Pääministeri hehkutti Suomen "taittaneen EU-nettomaksuosuutensa kasvun". Silti Suomi maksaa jopa 200 miljoonaa euroa enemmän kuin ennen."
http://www.hs.fi/kotimaa/Suomen+EU-laskuun+tulee+miljoonien+korotus/a13…