Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

v -73 syntynyt! vastaa tähän pliis!

Vierailija
06.02.2013 |

Mitkä asiat on sellasia mukavia muistutuksia teille esim nuoruudesta? Vaikka nuoriahan vieläkin olette ;) Ja mitä esim mullistavaa tapahtui teidän syntymävuotena tai jotain sellasta erityistä. Mietin syntymäpäiväjuttuja eräälle sukulaiselle ja tarvitsen tietoa :) kiitos!

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

etsi sieltä tapahtumia, musiikkia ym..



Vierailija
2/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai että mitä "kivaa" tai kivoja muistoja oli nuoruudessa? Eppu Normaali, kesäloma, seikkailut luonnossa, barbit, visti ja hyppynaru, lumilinnat, kiipeilyt puissa, lapsilaumojen jännät yhteisleikit rivarin pihalla, kauppaleikit, kirjeenvaihtotoverit ulkomaille, etelän matkat, kotimaan automatkat perheen kanssa, VHS-musiikkivideoiden katselu, elektroniikkapelit.... Isompana, n. 20-vuotiaana oli kivaa ulkomailla asuminen ja ne kaikki elämykset siellä. Auttoiko yhtään?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lämpimät kesät mummolassa..Jalat jäässä luistinkentällä tuntitolkulla.

Nuokkarissa katsottiin perjantaisin pop-ohjelmaa..mikä sen nimi oli.. Sandraa, Bon Jovia..

Ylös käärityt lahkeet, jenkkihuivi, otsatukka tötteröllä, hiusdonitsit..

Koulussa katseltiin opetusdioja, muistan sen koneen ruksutuksen kun vaihtoi diaa.

Ää...ei nyt tule mitään ihmeellistä mieleen.

ATK-tunnilla tehtiin DOD ohjelmia, internetti ei ollut vielä maisemissa.

Langattomat seinäpuhelimet oli mullistavia.

Vierailija
4/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovat paljon hauskempia kuin wikipedia :D

Kyllä näistä jotain irtoaa.. ;) ap

Vierailija
5/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitään mullistavaa en nyt voi syntymävuodestani muistaa :) mutta lapsuudesta kyllä...

-jätski ostettiin kiskalta ja se pakattiin semmoiseen rapisevaan pussiin.

-broileri oli ns. herkkuruokaa mitä syötiin viikonloppuisin. Siis kaupasta ostettu grillibroileri ja riisi oli "erikoisherkkua"

-telkkarista katottiin lauantaisin Kasmasiinia

- la-illan ilot telkkarissa oli lauantaitanssit, Bergerac, Napakymppi :) ( joskus 80-luvun taitteessa ja alussa siis )

- Huskyn pipot jättitupsuilla oli in siis jos mentiin laskettelemaan. Pipoahan ei talvella pidetty vaikka olis ollut -30 pakkasta

- pikeepaidan kaulukset pystyssä ja huulet oli pinkit/lähes valkoiset ( ainakin kun katsoo n. 86 otettuja luokkakuvia :))

- Peter's pop show oli huippu musaohjelma - youtubesta löytyy vielä pätkiä kys. ohjelmasta, esiintyjinä oli kaikki huippunimet

- Hittimittari :)



tämmöisiä tuli mieleen 73 syntyneelle ja tässä joulukuussa nelikymppisiään ( apuaaa!! ) viettävälle akalle :)

Vierailija
6/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Dingo sai 80-luvun puolivälissä meidät sekaisin, osa tosin diggas Popedaa, osa Yötä. Eppuja kuunteli mun kaveripiiristä vähän vanhemmat, eli 70-71- syntyneet.



Hittimittarin musiikkia nauhoitettiin VHS-kaseteille. C-kasetteja kopioitiin kaverilta toisellem milloin milläkin systeemillä, radiosta nauhoitettiin musiikkia. CD-levyt tulivat "maalle" vasta joskus 90-luvun taitteessa. Korvalappustereoita oli monilla, olikse walkmaneja vai mitä...



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olivat siihen mennessä pienin sotien jäkeen syntynyt ikäryhmä. Syitä haettiin mm. energiakriisistä, mutta totuus taisi olla raadolisempi, abortti oli juuri vapautunut.



Ala-asteen lopussa kuunneltiin DuranDurania, Joan Jettiä. Pelättiin ydinsotaa Ronald Reaganin ansiosta. Samoihin aikoihin oli Tshernobylin onnettomuus. Vaatteet olivat värikkäitä: sähkönsinistä yhdisteltiin ennakkoluulottomasti oranssin kanssa ;) Ja ne olkatoppaukset!



Yläasteella tulivat neonvärit (joita käytettiin varsinkin skibatessa), myös meikkeihin: sähkönsininen ripsiväri ja aniliini huulipuna, kruununa pinkki luomiväri. Hiukset tiukalla permiksellä tai krepattuna. Helmeilevää omenaviiniä latkittiin kotibileissä ja paistettiin pitsaa. Korvarenkaat eivät voineet koskaan olla liian isot! Taustalla soi Bogart co, Ressu oli niiiiiin hot!

Vierailija
8/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sieltä äänitin biisejä. Luettiin Suosikkia, SinäMinää ja Reginaa (tuhma). Kirjoista Luolakarhun klaani ja jatkoteokset.



Broilerin koipireisipalat ja ranskikset vain uutena vuonna- juhlaruokaa.



Dingo



Sähkönsininen ripsari ja paidat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olikin tarkkaa puuhaa. Oikeita kappaleita odotettiin sormi play-nappulan päällä jotta saisi aivan alusta. Toivoen samalla ettei musan päälle juontaja puhuisi.



Mieleen jäänyt myös aina kiltit kioskin tädit jotka jaksoivat palvella kun ostettiin markalla tai kahdella irtokarkkeja. Joskus vähemmälläkin : yksi kappale salmiakkipommeja ja toinen sitruuna sekä yksi mansikka. Loppurahalla sitten merkkareita. Sitten juostiin herkuttelemaan.

Vierailija
10/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, krjeenvaihtokaverit oli silloin kova juttu. Lehdissä oli aina kirjeenvaihtoilmoituksia ja koulun kautta välitettiin kv-kavereita myös ulkomailta.



Se oli ihmeellistä kun videot tuli. Mikähän vuosi se oli kun tuli Michael Jacksonin Thriller, maailman kallein musavideo! Ja se musiikkiohjelma jota joku haki oli varmaan Hittimittari? Siitä äänitettiin piisejä kasettimankalla. Levyt oli lp-levyjä, niihin aina aseteltiin se neula varovasti oikeaan kohtaan. Dingo, Yö, Eput Popeda ja Hanoi Rocks oli suosittuja suomalaisia rock-bändejä. Suosikkia luettiin, ja Ok:ta ja Sinäminää. Muistan kun Suosikki kerran esitteli uusia, nousevia naistähtiä maailmalta. En ollut kuullut yhdestäkään aikaisemmin. Yksi heistä oli muuan Madonna.



Kioskilta ostettiin irtokarkkeja yksi kerrallaan. Ne maksoivat 5-20 penniä kappale. Mieleen on jäänyt myös ihanat salmiakkipurkat, Ruutibubbikset, niissä oli salmiakkijauhoa sisällä. Ja Jambo-suklaapatukat, joissa oli jotain sitkeäntahmeaa hyytelöä.



Öö, nyt tuli kyllä sellainen olo, että OLEN vanha. Mutta tee kiva yllätys, sukulainen ilahtuu varmasti!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syntymävuodestani tiedän, että silloin viimeiset Usan tankit poistuivat Vietnamista. Se on jäänyt mieleen tällaiselle pasifistile.

Vierailija
12/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

alkuaikoina muotia oli ainakin discolenkkarit (korkeakorkoiset lenkkarit), myöhemmin ala-asteella Dingo-sifonkihuivit ja valtava rivistö ohuita rannerenkaita. Oli Yö- fanien ja Dingo-fanien leirit. Ystäväni-kirjat olivat tärkeitä ja nihin pyydettiin kirjoitukset ainakin oman luokan tytöiltä (ja joskus pojiltakin, mutta se oli yleensä sensaatio). Pastellivärit tuli toppa- ja verkkaripukuihin, talvilenkkarit (joita aluksi sanottiin kuukengiksi) olivat must talvella niin kauan kuin ne eivät olleet nolot... Myös neonvärit oli jossain vaiheessa kovia. Hiukset leikattiin suunnilleen 6. luokalta alkaen päältä pystyyn (ja myös pidettiin pystyssä haromalla niihin kilo geeliä kerralla) ja niskaan jätettiin ohut muita hiuksia pitempi "häntä".



Yläasteella farkut oli sen paremmat, mitä tiukemmat ne oli. Pikeepaidat (kaulukset pystyssä niin että fritsut ei näy, oli niitä fritsuja tai ei) kuuluivat perusvaatetukseen, samoin varsilenkkarit, joihin näprättiin eri värisiä ja kuvioituja kengännauhoja. Housujen lahkeet saatettiin sulloa tennissukkien sisään, jos se sopi kokonaisuuteen. Kovimmat hitit siltä ajalta olivat varmaan Europen The Final Countdown ja Miljoonasateen Marraskuu.



Lukiossa alkoi kuvaan tulla purkkarit ja Levikset, jotka näyttivät parhailta (raidallisten) huppareiden kanssa. Tyttöjen pitkät hiukset muotoiltiin edestä sellaseksi korkeaksi aalloksi. Jakaus keskellä päätä olisi ollut kaikkein nolointa. Raptori räppäsi Oi beibillä joka tuutista ja Nikke T oli ainakin omasta mielestään paras. Salaa tykkäsin New Kids on the Blockista, vaikka penkkareissa teinkin niistä pilajulisteen "New Shit in the Box" :D Muistan, että ylppärivuotemme 1992 syksyllä muotia olivat tuttikorut, sekä kaulakoruina että korviksina. Ja pikku Jordy lauloi, miten vaikeaa on olla penska :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun musaa kuunneltiin kasetilta, piti kelata ennen kuinnpääsi suosikkipiisin kohdalle. Js oli tuuria, toisela puolela oli juuri toinen suosikki tulossa, kun käänsi kasetin piisin jälkeen.



Jossain välissä tuli cd:t. "Mitä nää on?" kysyi kaverini levykaupassa niden kohdala. Nitä sanottiin laserlevyiksi, ja niisä sanottiin että niihin voi heitellä tikkaa eikä ne mene miksikään (?)



Pankkiautomaatti oli hieno keksintö. Sitä ennenhän rahat nostettiin pankista pankkikirjalla, virka-aikaan.



Kännyköistä ei ollut vielä tietoakaan, mutta joillain oli puhelinvastaajia, joiden avulla asiansa sai kerrottua vaikei toinen ollutkaan kotona. Useimmissa perheissä oli yksi puhelin, jos siihen vastasi väärä ihminen, kysyttiin: "Onko xxx kotona?" Joskus soiteltiin sellaisille ihme keskustelulinjoille (näiden palstojen esimuoto....)



Joillain harvoila oli tietokone. Valtavia vaaleanharmaita möhkäleitä.

Vierailija
14/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinä sarjassa oli paljon sellaista "omaa".



Mitähän vois lisätä edellisten kommentteihin:

- trip-pillimehut tetroissa

- kiiltokuvat, hajukumit, lokeropenaalit, paperinuket

- suosikin keräilyposterit

- teinikalenteri

- fuji sun fun -kertakäyttökamera :D

- lapikkaat ja majavahatut

- moonbootsit, kirkkaat untuvatakit, vaaleat farkut tai kivipestyt, permis, sininen tai vihreä ripsari

- tai musta bändipaita yhdistettynä kesämekkoon ;)

- dingo-huivit

- college-paidat (isot), pikeepaidat kaulukset pystyssä

- pepe åhmanilla kampaus

- öö nyt ei tule enää mieleen :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pk-seudulla tutit menivät muodista jo ennen 80-luvun loppua – 73 syntynyt tosin varmasti ennätti kantaa tuttia reppuunsa (miel. Kånken) tai olkalaukkuunsa kiinnitettynä.

Vierailija
16/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä eräs, joka täyttää muutaman viikon päästä 40v...kääk!



-70-luvulla lapsuudessa oli housut leveitä ja kaikki ruskea, keltainen, vihreä olivat muotivärejä niin vaatteissa kuin sisustuksessa

-avain kaulassa viipotettiin pitkin kyliä jo ennen kouluikää

-sunnuntai-iltaisin katsottiin Pieni talo preeriallaa ja sunnuntaiaamuisin Rosvo Rudolf-piirrettyä

-porilaiset, lihapiirakat ym. olivat herkkua nakkikioskilta ostettuna. Ei ollut muita "pikaruokaloita".

-80-luvulla permanentti oli kova sana ja mahdollisimman pöyhkeä

-tosi moni nuorista tupakoi ja esim. meillä sai rippileirillä tupakoida vanhemman luvalla

-aurinkolaseja tai silmälaseja roikottiin erivärisissä naruissa kaulan ympärillä, kun eivät olleet silmillä

-kesätöitä löysi hyvin, jopa toimistotöitä 15-vuotiaana tai pankista, sairaalasta, huoltsikan kassalla jne.

-90-luvun alussa lama oli syvä mutta vastavalmistuneena ylioppilaana ei tulevaisuus pelottanut.

-bailaamaan mentiin "aikuismaisen hienona" kotelomekoissa ja jakussa



Oi, niitä aikoja :)

Vierailija
17/17 |
06.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isä katsoi ensin englannin liigan ottelun ("kotijoukkue pelaa tummemmissa paidoissa ja vaaleammissa shortseissa"), sitten saunottiin. Äiti teki lämpimiä voileipiä. Täytteenä kinkkua,tomaattia ja juustoa. Jossain vaiheessa täytteisiin tuli uutuus: ananasrengas. Sitten tuli pizza, joka mullisti maailman :-).



Syötiin niitä lämppäreitä, juotiin limpparia ja katottiin telkkarista lauantaitansseja, myöhemmin napakymppiä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi neljä