Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lääkeohje hävisi (thyroxin)

Vierailija
03.02.2013 |

Minun pitää ottaa kaksi tablettia neljänä ja yksi kolmena päivänä. Tietsikkani meni nurin eilen ja huomasin ettei ohjeita enää ollut missään muualla ylhäällä.



Otin yhden tabletin kun tiesin että ainakin se pitää ottaa ja huomenna teen varmaan saman. En jaksa muistaa miten järjestys meni!



Maanantaina pitäisi varmaan soittaa omalle hoitajalle ja yrittää saada lääkäri tai muu taho neuvomaan?



Onko kokemuksia? Onko parempi ottaa liikaa kuin liian vähän?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole lääkäri, mutta melkein mitä tulee Thyroxiniin.

Ei sillä ole mitään väliä jos sekosit ottamisissa, voit päättää nyt sen annostuksen uudelleen (että miten ne otot menee minäkin päivänä) ja jatkaa sitä.



Mikä sun annos on, 25µg vai 0,1mg tabletteja? Onko se riittävä? Onko oireita enää? (Tai oliko niitä alunperinkään?)



Vierailija
2/6 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koskaan ei ole annettu ohjetta että miten nuo otetaan. Itse ne olen jakanut tasaisesti, vuoropäivin kokonaista tai puolikasta. Riittää että tuon määrän ottaa sen viikon aikana. Ylimääräistä ei kannata ottaa, tulee pian liikatoimintaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai siis jos se järjestys oli just se mikä oli hukassa, niin joka toinen päivähän noita yleensä vuorotellaan, eikö? Ja jos jompikumpi annos on kaksi pv peräkkäin kerran viikossa niin ok.



Dr. Yes

Vierailija
4/6 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole lääkäri, mutta melkein mitä tulee Thyroxiniin. Ei sillä ole mitään väliä jos sekosit ottamisissa, voit päättää nyt sen annostuksen uudelleen (että miten ne otot menee minäkin päivänä) ja jatkaa sitä. Mikä sun annos on, 25µg vai 0,1mg tabletteja? Onko se riittävä? Onko oireita enää? (Tai oliko niitä alunperinkään?)


Näitä isompia tabletteja eli 0,1 kai. Niin, voisin kai kirjoittaa ylös päivämäärän jolloin muutin lääkkeenottopäiviä eri muotoon, vaikka se ei varmasti ole mitenkään suositeltavaa. Ainoastaan tyhjää parempi ratkaisu. Tai sitten mennä heti kokeisiin ennen kuin tulokset kerkeävät vääristyä pahasti.

Ja toiselle vastaajalle; reseptini ei ole pysynyt mukana noissa jatkuvasti muuttuvissa lääkesuosituksissa.

Vierailija
5/6 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kerran sekoaa ohjeissaan se ei ehdi muuttaa kokeita vielä miksikään. Eikä siitä mitään varsinaista liikatoimintaakaan tule. Herkille voi tulla sen yhden esim. vahingossa otetun tupla-annnoksen otosta vähän tykytystä, mutta se ei tarkoita, että ollaan vielä liikatoiminnalla. Se tykyttely menee ohi kun annos on jatkossa jees.



Thyroxinin vaikutukset annosmuutoksissa tulevat keskimäärin esiin vasta viikossa, ja labramuutokset kun uutta annosta on syöty 4-6 viikkoa.

Vierailija
6/6 |
03.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina ma, ke, pe ja su 2 tablettia. Ti, To ja la 1 tabu. Eli joka toinen päivä. Hommaa muuten itsellesi dosetti, siitä on helppo muistaa millanen määrä milloinkin pitää ottaa ja varmistaa että on lääkkeensä ottanut. Mulla se on korvaamaton apu, ei tarvi aamuisin miettiä että paljonkos tänään otetaan eikä illalla miettiä että ottiko lääkkeen aamulla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan seitsemän