Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Äidinmaidon luovuttajista on pulaa.

Vierailija
30.01.2013 |

Juttua iltalehdestä:



"Tampereen yliopistollisessa sairaalassa maidon antamista sairaille vauvoille on jouduttu rajoittamaan.

- Äidin, jolla tulee hyvin maitoa, kannattaa miettiä kuinka paljon hyötyä siitä voi olla monelle sairaalle vauvalle. Tarvitsemme kipeästi uusia luovuttajia, kertoo ylilääkäri Outi Tammela Tampereen yliopistollisen sairaalan Äidinmaitokeskuksesta.



Luovuttaja voi sairaalasta riippuen tienata vaivannäöstä verottomana tulona 17-25 euroa litralta. Ylen mukaan Satakunnan keskussairaalassa tilanne on niin huono, että äidinmaitoa voidaan antaa vain keskosille."



http://www.iltalehti.fi/raskausjalapset/2013012416591721_rb.shtml



Itselläni ei ole edes lapsia, mutta olen jo miettinyt sitä, että jos en itse kykenisi imettämään, yrittäisin löytää toisesta äidistä auttajaa, jotta lapsi saisi edes vähän tarvitsemiaan vasta-aineita ja muita.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aion luovuttaa kun saan seuraavan lapsen! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla