Tauski: "Kohta jokainen gambialainen tuntee minut!"
Gambiassa loma- ja työmatkalla oleva laulaja Tauski Peltonen kertoo, että hänestä on tulossa maassa supertähti.
Tunnin mittainen radiohaastattelu johti siihen, että Tauskin hitti Sinä vain otettiin kanavalla tehosoittoon.
- Suomen kieli, kaunis laulu ja valkoinen poptähti Gambiassa on heille jotain todella eksoottista, Tauski hehkuttaa.
Hän aikoo matkansa aikana levyttää kappaleesta englanninkielisen version Only You, jonka suuri paikallinen levy-yhtiö on luvannut julkaista singlenä. Suunnitelmissa on myös Haavemaa-kappaleen levyttäminen duettona Gambian suosituimman naisartistin kanssa. Ensi viikolle on sovittu esiintyminen televisiossa ja ensimmäinen keikka.
- Paikalle saapuu muun muassa Gambian kulttuuriministeri ja musiikkialan vaikuttajia. Siellä on noin 2 000 kuulijaa, Tauski vakuuttaa.
Google-mainokset
Elokuvat Top 10
Katso leffoja heti netistä. 1 kk ilmaiseksi. Ei lisämaksuja!
Netflix.com/Suomi
Tapahtumassa tekee ensiesiintymisensä myös Tauskin perustama neljän tytön tanssiryhmä Black Pumas. Hänen mukaansa ryhmä esiintyy ensi kesänä myös Suomessa, ja keikat on myyty jo melkein loppuun.
- Tämä jos joku on upeaa kulttuurivaihtoa korkealla tasolla!
Tauski ei kertomansa mukaan saa olla enää rauhassa Bajulin kaduillakaan, vaan hänelle huudellaan "hello cool popstar" ja muita tervehdyksiä
Kommentit (7)
Kuinkahan vanhoja ne mustat puumat ovat? Yli eläkeiän?
no hanella on myos hiv ennenpitkaa jos ei jo ole. mun mies oli gambiassa noin 2 paivaa kun ajoi rallin geneve - banjul ja aivan jarkky paikka. hotellit on aidattu ja aseellisesti turvattu, mutta muualla tois turvatonta ja kamalaa.
Tauskin nars---- rakennelma romahti Suomessa, on aika vaihtaa maisemaa ja jatkaa ihailussa paistattelua puhtaalta pöydältä toisella puolella maapalloa.
B-tähti on kyseessä..