Te, joilla otsahiukset; leikkaatteko ne itse?
Kommentit (7)
ja sitten kampaamokäyntien välin venähtäessä vetäisen otsiksen itse Fiskarsseilla.
ja sen on kyllä valitettavasti näköisetkin.
Tosin todella huonosti ovat leikanneet myös hyvin monet kampaajat, siitä syystä aloin leikata itse. Tyhjän saa maksamattakin. Montaa tuntuu vituttavan pelkän otsatukan leikkauttaminen siinämäärin, että tuntuu kuin tahallaan tekisivät huonoa jälkeä.
Otsikseni on mallia lyhyt ja suorahko, joten leikkaaminen on millintarkkaa hommaa. Youtubessa on videoita hiusten itseleikkaamisesta. Ohennuksen ja nykyisen leikkaamistavan (sakset pystysuunnassa) oppii nopeasti.
Muuten joutuisi käymään kampaajalla kerran kuussa.
Kampaajalla leikkautan ensimmäisen otsatukan muotoonsa. Seuraan aina tarkkaan miten kampaaja otsatukkani leikkaa (olen sanonutkin että otan mallia kun sitten myöhemmin itse lyhennän).
Kotona pidän otsatukan sopivan mittaisena leikkaamalla parin kolmen viikon välein asianmukaisilla parturisaksilla. Olen opetellut miten leikkuu kannattaa tehdä ja tulos onkin hyvä.
Viime aikoina olen alkanut leikata myös muun tukan itse, joten kampaajalle on tarvetta entistäkin harvemmin.
tavallisilla fiskarseilla ei pysty tukkaa leikkaamaan tai ainakin jälki olisi sen näköistä...
kahden tai kolmen viikon välien.