Postia käräjäoikeudesta
Mikä voi olla tiedoksiannettava asiakirja, joka käräjäoikeudesta (haastemieheltä) tulleen lappusen mukaan pitää noutaa ensitilassa?
Ihmettelemme kovasti, mihin asiaan tämmöinen voisi liittyä, ja harmittaa, kun pitää odottaa keskiviikkoon ennen kuin asia selviää!
Kommentit (11)
Vaihtoehtoja on monia! Kannattaa hakea mahd pian, laittavan muuten haun päälle...
Joko siellä on haaste todistajaksi, ilmoitus syytteestä tai asianomistajan istunnosta. Siinä on päivä mihin mennessä pitää hakea se, silloin se selviää. Jos et jostain syytä pääse hakemaan sitä niin soittamallakin sen voi joskus saada.
tule poliisilta, tai siis se kutsu tulla katsomaan sitä kuvaa...? Eihän se asia edes mene oikeuteen, ennen kuin kuva on käyty katsomassa.
Eikä tämä voi olla ulosotto-, avioero- tai avioehtoasia, eikä kyllä lainhuudatuskaan.... Salaperäistä. Miksei se asia voi lukea jo siinä kutsulapussa!
mikä sellainen asia voisi olla, että joutuisi todistamaan, niin että itse ei tiedä kutsun saadessaan, mitä asia koskee? Puhumattakaan, että olisi syyte! Nyt menee kyllä kohta yöuni!
juu, jos se olisi ylinopeussakko niin kutsu tulisi poliisilta kuulusteluun.
Mutta myös jos se on todistajaksi, epäillyksi tai vaan asianomistajaksi haaste niin, sinua olisi pitänyt kuulla esitutkinnassa.
Itselle ei tule mieleen muuta kuin se ulosottoon mennyt lasku. Mutta siitäkin olisi tullut kotiin tietoa jo aiemmin.
Haaste isyystutkimuksiin, varmasti.
Riita-asioissa poliisi ei kuule ketään, ja rikosasioissa taas prosessin aikanakin (kun valmistaudutaan käräjille, ollaan jo käräjillä) voidaan nimetä lisää todistajia.
Vierailija:
Mutta myös jos se on todistajaksi, epäillyksi tai vaan asianomistajaksi haaste niin, sinua olisi pitänyt kuulla esitutkinnassa.
.
Juu toi on muuten tosi. Olen ollut vaan mukana jutuissa, jossa " tähtitodistajat" (tms. jotka ehkä voidaan kuulla todistajana) on ehdottamasti kuultu esitutkinnoissa. Kuuluu poliisin hommiin tutkia ja kuulla kaikkia osapuolia +todistajia, eikä siis syyttäjän tai oikeusistunnossa odoteta enää selvittävän juttua muutenkuin esitutkinnoiden perusteella.
todistajia myös esitutkinnan jälkeen. Poliisihan tutkiin omalta kantiltaan ja jos syytekynnys poliisin tutkinnan jälkeen ylittyy, voi syytetty pyytää mukaan todistajia omaa kantaansa tukemaan. Karseaa olisi, jos näin ei voisi toimia, sillä kaikki seikat - myös ne jutun oikeudessa käsittelyn aikana esiinnousevat - on syytä tutkia. Oikeusistunnon " käsikirjoitusta" kun ei ole etukäteen valmiiksi kirjoitettu... Muutenhan poliisit voisivat tutkintansa perusteella julistaa myös tuomion...
Meille kerran soitteli lastensuojeluviranomaiset vahingossa...säikähdin kyllä vaikka syyttäkin..
tai asunnon lainhuudatus. Melkein mikä vaan!