Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Reilu 1 vuotias tyttö ja uniongelmat

Vierailija
06.01.2013 |

Menee iltapalan ja pesun jälkeen nukkumaan. Nukahtaa omaan sänkyyn. Herää joka ilta noin tunnin päästä itkemään. Rauhoittelu sänkyyn vain kiihdyttää huutoa. Sylissä rauhoittuu joskus. Huuto alkaa välittömästi uudelleen kun kallistan tytön taas kohti sänkyä. Mitä ihmettä osaan kokeilla?!? Tassuttelu ei auta, pahentaa itkua. Olen yrittänyt huudattaa 5 min, 10 min jonka jälkeen jo pakko ottaa pitemmäksi aikaa syliin ettei isoveli herää. Yleensä limmmakoi petissä aina puolille öin ja rauhoittuu kun mennään itse nukkumaan viereiseen sänkyyn. Hyviä vinkkejä?! Illat on yhtä hulinaa kun itsellä olisi hetki aikaa rauhoituttua ja istahtaa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli viivästynyt ja lapsi ylikierroksilla. Lapsi oli ylivirittynyt, vaikka ilta olisikin ollut rauhallinen, jos muuten päivän aikana oli liikaa virikkeitä. Meillä tilanne helpottui kun lasta hieroi iltaisin juuri ennen nukkumaanmenoa. Meillä hieronta auttoi lasta nukahtamaan ajoissa eikä hän enää pyörinyt ja hyörinyt sängyssä tuntitolkulla. Hieronta aikaansaa oksitosiinin eritystä, joka tekee raukeaksi ja rentoutuneeksi.



En tiedä mikä teillä auttaa, mutta meillä oli hyviä kokemuksia hieronnasta.

Vierailija
2/3 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä auttaa se ku menen lapsen sänkyyn viereen nukkumaan. Ostettiin lapselle 90 cm bonellipatja joka laitettiin lattialle ilman sänkyä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljon läheisyyttä ja kipulääkettä jos näyttää että kulmahampaat vaivaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi viisi