Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Apua: Työvoimakoulutukseen hakeminen
03.01.2013 |
Olen ilman ammattia ja aion hakea kahteen aivan eri alan koulutukseen enkä vielä tiedä pidänkö kummastakaan. Mainitaan nyt vielä että vaihtoehtoina on lähihoitaja (vanhushoito) tai tarkemmin määrittelemätön myynnin- ja asiakaspalvelun koulutus.
Suhtaudutaanko työkkärissä tai koulutushaastattelussa nuivemmin jos yrittää useampaan kuin yhteen?
Onko joitakin asioita joita ei kannata mainita?
Aion hakea myös nuorten ammattikoulutukseen koska olen kuullut ikäviä asioita aikuisten näyttötutkinnoista (valinnanvaraa olisi). Voiko sen mainitseminen vaikuttaa suhtautumiseen?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
noin hajallaan, hoivatyö vs. myynti, niin suosittelisin kysymään aikaa työkkärin ammatinvalintapsykologille. Jutustelu hänen kanssaan saattaa antaa sulle ratkaisun avaimia että kumpaan oikeasti haluaisit tai olisit paremmin sopiva.
Itselläni on kaksi näyttötutkinnoin suoritettua nimikettä, nuoruusvuosien tutkintojen lisäksi. Itselläni ei ole pahaa sanaa sanottavana näyttötutkinnoista, aikuisiällä. Päinvastoin; sai keskittyä opiskelussa olennaiseen.
Ja varmasti suhtautuvat epäröiden sun hakupapereihisi koska hakemasi kurssit eivät noudata loogista linjaa.